Hoşgeldiniz  

Hatostrofizm ve Üniformitaryanizm Nedir?

admin | 29 Aralık 2017 | Bilim, Bilim Adamları ve Kaşifler, Coğrafya, Genel

Buffon’un dünyanın yaşını belirleme çabası tamamen tahmine dayanıyordu. Bu sefer bunu gerçek gözleme dayandırmak isteyen Jeolog James Hutton (1726-1797) tarafından bir başka girişimde bulunuldu. Hutton, Büyük Britanya’nın her yerinde kayaları dikkatle incelerken yıllarını harcadı.

Çalışmalarının sonucunda edindiği fikir, Dünya’nın yapısının gittikçe yavaşlayan bir evrim geçirdiğiydi. Bazı kayalar çöküntü olarak toplanmış ve yavaşça sıkıştırılmışlardı; bazıları ise lav olarak ortaya çıkmış ve sonra rüzgar ve su tarafından yavaş yavaş aşındırılmışlardı.

Açıkladığı en önemli nokta ise, bu değişimlerin çok yavaş gerçekleştiği ve
bunun geçmişte de böyle olduğuydu. Öyleyse değişimin hızını ölçerek ve bu yavaş hızda ne kadarının gerçekleştiğini not ederek, kişi bir bütün olarak değişimin ne kadar zaman aldığı hakkında bir fikir sahibi olabilirdi. Bu inanca üniformitaryanizm (çağlar boyunca düzenli bir hızda değişim) denilir ve Dünya’nın kısmen kısa bir zamanda büyük değişimlerin meydana getiren Nuh’un Tufanı gibi beklenmedik afetlerden etkilendiği (hatostrofizm) görüşüne zıttır. Hutton gözlemlerini ve vardığı sonuçları 1785’te yayımlanan Dünya Kuramı kitabında anlattı. Dünya’nın yaşını tahmin etmeye yeltenmedi, fakat Dünya’nın son derece yaşlı olması gerektiğini ve gözlemleyebildiği şeylerden başlangıcını saptamanın imkansız olduğunu açıkça ortaya koydu.

253 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım