Hoşgeldiniz  

Haritalarda Yüzey Şekilleri Nasıl Gösterilir?

admin | 14 Şubat 2015 | Coğrafya, Genel

 

Yeryüzündeki akarsuları, yüzey şekillerini, gölleri gösteren harita çeşitlerine fiziki harita nedin. Fiziki haritalarda yüzey şekilleri gösterilirken;

Eşyükselti eğrileri (izohips yöntemleri); eşit yükseklikteki noktaları birleştiren kapalı eğrilere eş yükselti eğrileri denir. Fiziki haritalarda ve topoğrafik haritalarda kullanılır.

Renklendirme yöntemi; sadece yüksek basamakları gösterir ve renk tonlarını belirler. Deniz, göl ve okyanuslardaki derinlikler ise mavinin tonlarıyla gösterilir.

Tarama yöntemi; yeryüzü şekillerinin kabaca birbirine paralel çizgilerle gösterilmesidir. Taramalar eğim doğrultusunda yapılır. Eğim derecesi tarama hatlarının kalınlığı ile ifade edilir. Eğim arttıkça tarama hatları da kalınlaşacağından fazla eğimli yerler koyu ve karanlık, az eğimli yerler daha aydınlık, düz alanlar ise taranmadan bırakılır. Çizgi boyları yükselti basamaklarını gösterir. Çizgi boyu uzadıkça eğim azalır.

Gölgelendirme yöntemi; ışığın belli bir açından geldiği kabul edilerek yapılan yöntemdir. Fazla eğimli yerler karanlık, az eğimli yerler ise daha aydınlıktır.

Kabartma yöntemi; yerşekillerinin ölçekli maketler kullanılarak hazırlanan şeklidir. Yeryüzünü en iyi şekilde gösteren haritalar bu yöntemle yapılır. Ancak düz bir zemin üzerinde sabit bir şekilde durmak zorunda olması nedeniyle kullanılışı yaygın değildir.

Genel amaçlı olan topoğrafya haritaları da yüzey şekillerini gösterir.

1228 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?
© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım