Hoşgeldiniz  

Harita Bilgisi, Elemanları ve Çeşitleri Nelerdir?

admin | 14 Şubat 2015 | Coğrafya, Genel

Harita: yeryüzünün tümünü ya da bir bir bölümünün belirli oranda küçültülerek, kuşbakışı görünümünün düzleme aktarılmasıdır. Bir çizimin harita olabilmesi için;

Bir ölçeğe bağlı çizilmesi (haritadaki küçültme oranı)

Kuşbakışı (tepeden) görünümünü yansıtması gerekmektedir.

Harita Elemanları; bir haritada bulunması gereken başlıca özellikler;

Haritanın konusunun yazıldığı başlık,

Ölçek,

Haritanın yönü,

Harita işaretleri (lejant)

Coğrafi koordinatlar (paralel ve meridyenler)

Harita çeşitleri amaç ve kapsamlarına göre;

Genel haritalar; toplumun geriş bir kesimi tarafından kullanılan atlas, duvar, yeryüzü şekillerini gösteren topoğrafya, siyasi ve idari harita türleridir.

Özel Haritalar; belli bir konu hakkında ve uzmanları tarafından hazırlanan haritalardır. Maden, nüfus, toprak, jeolojik, orman ve iklim bunlardan bazılarıdır.

Ölçeklerine göre;

Küçük ölçekli haritalar; 1/500.000 den büyük ölçeğe sahip haritalardır. Küçük ölçeklidir, gösterilen alan geniştir, küçültme oranı fazladır, ayrıntısı azdır, hata oranı fazladır. Atlas, duvar haritası vs.

Büyük ölçekli haritalar;  1/50.000 den küçük ölçeğe sahip haritalardır. Büyük ölçeklidir, gösterilecek alan dardır, küçültme oranı azdır, ayrıntı fazladır, hata oranı azdır. Planlar ve topoğrafik vs.

Haritada kullanılan işaretler; Haritaları daha iyi anlamak için işaretler ve renkler kullanılır. Bu nedenle yazı yerine semboller kullanılır, bu semboller haritanın köşesinde gösterilir, bu işaretlere harita anahtarı yani lejant denir. Fiziki haritalarda renkler önemlidir, çünkü bu haritalarda renkler karalardaki yükseltileri daha net gösterir. Deniz seviyesi 0 metre kabul edilir. Bu nedenle deniz seviyesi yükseldikçe renkler yeşilden sarıya ve kahverengiye doğru dönüşüm gösterir.

Gerçek alan ve izdüşüm alan arasındaki farklar ise;

Yerşekilleri haritaya geçirilirken izdüşümleri alınır. Bu nedenle haritalarda çukurlar ve engebeli alanlar gösterilmez. Her taraf düz kabul edilir, ancak gerçek alanlar hesaplanırken bölgedeki çukurluklar, engebeler, yükseklikler hesaba katılır.

2379 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?
© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım