14 Mayıs 2016

Güneydoğu Anadolu Bölgesinin Yeryüzü Şekilleri ve Akarsu-Gölleri!!!

Güneydoğu Anadolu Bölgesinin Yeryüzü Şekilleri ve Akarsu-Gölleri!!!

Güneydoğu Anadolu’nun yeryüzü şekilleri; yüz ölçümü en küçük bölgedir, doğal gölün bulunmadığı tek bölgedir ve genel olarak yer şekilleri sade bir özellik gösterir.

Bölgenin ovaları; genel olarak güneye doğru yükselti azalır ve ovalar yer alır. Başlıca ovalar; Altınbaşak, Harran, Suruç, Ceylanpınar ve Birecik ovasıdır.

Bölgenin Dağları; Kuzeyinde Güneydoğu Toros Dağları yer alır. Yer şekilleri sadedir. En engebeli yeri Karacadağ sönmüş volkanı ile Mardin-Midyat Eşiği, Mazıdağı kütlesidir. Diğer önemli dağları Raman ve Tek Tek dağıdır.

guneydogu

Bölgenin platoları; yer şekilleri sadedir ve en çok alanı platolar kaplamaktadır. Örneğin; Şanlıurfa, Gaziantep, Adıyaman,

Güneydoğu Anadolu Bölgesinin Akarsu ve Gölleri:

Bölgenin Baraj Gölleri; Doğal gölün bulunmadığı tek bölgemizdir. Fırat ve Dicle derin vadilerden aktıkları için sulamada günümüze kadar fazla yararlanılmamıştır. Fakat yapımı süren ve tamamlanmış olan çok sayıda baraj vardır. Örneğin; Atatürk, Karkamış, Birecik, Batman, Dicle, Ilısu, Deve Geçidi, Kral Kızı Barajı’dır.

zBlU1Rqx

Bölgenin akarsuları: Fırat; Karasu ve Murat suları, birleşerek Fırat nehrini oluşturur ve Güneydoğu Anadolu bölgesine geçer. Güneye doğru Adıyaman-Urfa, Gaziantep-Urfa illeri doğrultusunda sınır çizgisi şeklinde aktıktan sonra ülkemizin topraklarından ayrılarak Basra Körfezi’ne dökülür.

Dicle: Doğu Anadolu Bölgesi’nden ki Hazar Gölü’nden çıkar. Suriye-Irak-Türkiye sınırlarının birleştiği yerde Irak topraklarına geçer. Fırat ile birleşerek Basra Körfezi’ne dökülür.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.