06 Aralık 2017

Güney Yarımküre Yıldızlarının Keşfi!!!

Güney Yarımküre Yıldızlarının Keşfi!!!

Sümerlilerin devrinden itibaren tarih boyunca, detaylı astronomik gözlemler sadece kuzey yarımküreyle sınırlandırılmıştı. Göğün kuzey kutbu, Avrupa ve Ortadoğu’dan görüldüğü şekliyle göklerde tepede görülmekte ve yakınındaki yıldızlar kutbun çevresinde yaptığı günlük dolanmalarında asla ufkun altına batmamaktadır.

Öte yandan yakınındaki yıldızlada birlikte, göğün güney kutbu Avrupa’dan
görüldüğü şekliyle asla ufkun üstünde yer almamaktadır.

Bunun sonucunda güneyde yer alan gökyüzü Keşif Çağı başlayana kadar Avrupalı astronomlarca bilinmeden kaldı. Macellan’ın yolculuğu sırasında Güney Amerika’nın güney sahilleri açıklarındayken, denizciler Samanyolu’nun ayrı bölümleri olarak görünen iki sisli bulut gördüler. Bunlar günümüzde de Macellan Bulutları olarak bilinmektedir. Parlak bir yıldız grubu, Güney Haçı da rapor edildi.

Ancak İngiliz Astronom Edmond Halley (1656-1742) güney Atlantik okyanusu’nda yer alan St. Helena Adası’na yolculuk edene kadar, uzak güney göklerinin sistematik astronomik gözlemi yapılmadı. Astronom orada iki yıl geçirdi ve astronomik gözlemleri büyük oranda sınırlayan kötü havaya rağmen 1678 yılında geri dönerek o zamana dek astronomların hakkında hiçbir şey bilmediği 314 güney yıldızının kataloğunu yayımladı.

Kaynak: Bilim ve Buluşlar Tarihi,

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.