04 Aralık 2017

Güney Pasifik’in Keşfedilmesi!!!

Güney Pasifik’in Keşfedilmesi!!!

Eski Yunanlılar kuzey yarımkürede bildikleri toprakları dengelemek için güney yarımkürede büyük bir kıta olması gerektiğini düşünmüşlerdi. Bu tam bir spekülasyondu; ancak sonradan Avrupalılar Yunanlıların bu spekülasyonunu ciddiye aldılar.

Hem Güney Amerika hem de Afrika güney yarımkürede bulunuyorlardı, fakat koşulları karşılayacak gibi görünmüyorlardı. Tamamıyla güney yarımkürede yer alan bir kıta olmak zorundaydı. Yerkürenin neredeyse yarısını kaplayan Pasifik Okyanusu’nun büyük olduğu çok açıktı. Gerçi Macellan’dan beri burada önemli bir kara parçası bulunamamıştı, fakat henüz çok az bir bölümü keşfedilmişti.

Ekvatorun her iki yanını kaplayan Endonezya Adaları iyi bir başlama noktası gibi gözüküyorlardı. l606’da İspanyol Denizci Luis Vaez de Tarres (1606), Yeni Gine Adası’nın tüm çevresini dolaştı
ve buranın anakaraya ait olmadığını gösterdi. Sonradan burasının dünyadaki en büyük ikinci ada olduğu kanıtlandı. Yeni Gine’nin güneyinde yer alan dar deniz şeridine kaşifin onuruna Torres Boğazı denilmektedir.

Hollandalılar Endonezya Adaları’nda güçlendiklerinde, Hollandalı Vali ve General Anthony Van Diemen (1593-1645), Abel janszoon Tasınap (1603?-1659) idaresinde bir keşif heyeti gönderdi. 14 Ağustos l64l’de Tasman, Cava Adası’ndan ayrıldı ve on ay boyunca Pasifik’te yol aldı. Şefinin onuruna Van Diemen’in Toprakları adını verdiği bir ada keşfetti. Ancak burası günümüzde kendi onuruna Tasmanya olarak bilinmektedir. Ayrıca Tasman, günümüzde Yeni Zelanda olarak bilinen güneydeki adayı da keşfetti. Torre ve Tasmarı’ın yolculuklarında şaşırtıcı olan, hiçbirinin Birleşik Devletler kadar büyük olan Avustralya’nın yerini belirlemeyi başaramamış olmalarıdır.

Yeni Gine, Kuzeydoğu Avustralya’dan sadece 160 km uzaktadır ve Tasmanya da Güneydoğu Avustralya’dan 370 km uzaktadır, fakat ikisi de her nasılsa burayı atlamayı başarmışlardır. l644’te Tasman sonunda Avustralya sahillerinin bir bölümünün yerini saptadı ve oraya Yeni Hollanda dedi; ancak daha fazlasını keşfetmedi.

Kaynak: Bilim ve Buluşlar Tarihi,

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.