08 Temmuz 2015

Güneş Enerjisinden Sıvı Yakıt Nasıl Üretilir?

Güneş Enerjisinden Sıvı Yakıt Nasıl Üretilir?

 

Su, Karbondioksiti, hidrojen veya karbonmonoksit çevirerek seryumoksit oluşumu sağlanıyor. Bu da solar enerjiyle çalışan aletlerin için kullanılıyor. Seryum metali dünyada zor bulunan bir madde olup seryumoksit yapımında kullanılmaktadır. Ayna görevini yapan ve güneş ışınlarını odaklama sağlanarak güneş ışınlarının toplamanması sağlanıyor. Yaklaşık olarak 1.600 derecelik ısı kaynağının oluşumuna neden oluyor.

Seryum oksit ise bir katalizör olduğu için kendisi bu kimyasal tepkimede kaybolmuyor ve defalarca kullanılabiliyor. Ticari açıdan verimliliği artırılmaya çalışılan cihaz gelecek yıllarda fosil yakıtlara bir alternatif olabilir ve güneş enerjisinin kullanımını yaygınlaştırabilir.

Prof. Sossina Haile enerji problemini çözmek için büyük düşünmemiz gerekiyor dedi. Kaliforniya Teknoloji Enstitüsünde yakıt hücreleri üzerine çalışmalar yapan Haile, cihazın gelecek yıllarda otomobiller için yakıt oluşturmada kullanılabileceğini söyledi.

Şimdilik ticari açıdan verimli olmayan cihazın verimliliğinin artıralarak yeni bir enerji yapmak için kullanılabileceği belirtiliyor. Isı için güneş enerjisi kullanan cihaz çevre dostu olacak.

Kaynak: http://www.rawstory.com

Etiketler: / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.