Hoşgeldiniz  

Güneş Enerjisinden Sıvı Yakıt Nasıl Üretilir?

admin | 08 Temmuz 2015 | Bilim, Fen Bilimleri, Genel, Teknoloji

 

Su, Karbondioksiti, hidrojen veya karbonmonoksit çevirerek seryumoksit oluşumu sağlanıyor. Bu da solar enerjiyle çalışan aletlerin için kullanılıyor. Seryum metali dünyada zor bulunan bir madde olup seryumoksit yapımında kullanılmaktadır. Ayna görevini yapan ve güneş ışınlarını odaklama sağlanarak güneş ışınlarının toplamanması sağlanıyor. Yaklaşık olarak 1.600 derecelik ısı kaynağının oluşumuna neden oluyor.

Seryum oksit ise bir katalizör olduğu için kendisi bu kimyasal tepkimede kaybolmuyor ve defalarca kullanılabiliyor. Ticari açıdan verimliliği artırılmaya çalışılan cihaz gelecek yıllarda fosil yakıtlara bir alternatif olabilir ve güneş enerjisinin kullanımını yaygınlaştırabilir.

Prof. Sossina Haile enerji problemini çözmek için büyük düşünmemiz gerekiyor dedi. Kaliforniya Teknoloji Enstitüsünde yakıt hücreleri üzerine çalışmalar yapan Haile, cihazın gelecek yıllarda otomobiller için yakıt oluşturmada kullanılabileceğini söyledi.

Şimdilik ticari açıdan verimli olmayan cihazın verimliliğinin artıralarak yeni bir enerji yapmak için kullanılabileceği belirtiliyor. Isı için güneş enerjisi kullanan cihaz çevre dostu olacak.

Kaynak: http://www.rawstory.com

959 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?
© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım