Hoşgeldiniz  

Günde Kaç Litre Su Tüketmeliyiz? Kimler Daha Fazla Su Tüketmelidir?

admin | 10 Haziran 2014 | Genel, Sağlık

Günde Kaç Litre Su Tüketmeliyiz? Kimler Daha Fazla Su Tüketmelidir?

Suyun faydalarına kısaca değinecek olursak; Vücuttaki hücrelere besin ve oksijen taşır, atıkları uzaklaştırır. Böbreklerin toksin maddelerden temizlenmesine yardımcı olur. Kan ve lenf sisteminin büyük bir kısmını oluşturur, Kan basıncını kontrol eden elektrolitlerin dengelenmesine ve taşınmasına yardımcı olur. Sıcak havalarda vücudu serin tutar ve soğuk havalarda vücut izolasyonunu sağlar. Yeteri kadar tüketildiğinde cildin daha düzgün, daha yumuşak, daha parlak ve daha esnek olmasını sağlar. Tükürük ve mide salgısında bulunarak besinlerin sindirilmesinde yardımcı olur. Su emziren kadınlarda süt üretimini arttırır. Bağışıklık sisteminin görevini yapabilmesi için su gerekmektedir. Böylece zinde ve dinç kalmamıza yardımcı olur. Eklemlerin kayganlığını arttırır. Su tüketimi azaldıkça vücutta depolanan yağ miktarı artar ve kilo alımı gerçekleşir.

Suyun içerisinde bulunan minareller sayesinde vücudumuzdaki mineral eksikliğini gidermiş oluruz. Kalsiyum, magnezyum, sodyum, flor, iyot ve diğer eser elementlerin bir kısmını içtiğimiz sulardan sağlarız.

Günde Kaç Litre Su Tüketmeliyiz?

Uzmanların görüşlerine göre ortalama günde 2 ya da 2,5 lt su tüketilmesi tavsiye ediliyor. İdeal su ihtiyacı ise kişinin durumuna, mevcut hastalıklarına, hava sıcaklığına ve aktivite düzeyine göre değişiklik göstermektedir.

Yeterli Su Tüketip Tüketmediğinizi Nasıl Anlarsınız?

İdrar renginiz koyu sarı renkli ise yeterli miktarda su tüketmiyorsunuz demektir. Bu nedenle daha fazla su tüketmeniz gerekmektedir. Fazla su tükettiğinizde idrar renginizin koyu sarıdan açık veya şeffaf renge dönüştüğünü göreceksiniz. Bu da yeterli miktarda su içtiğinizi gösterir.

Kimler Daha Fazla Su İçmeli?

Lifli gıdalarla beslenenler, ağır fiziksel aktiviteler yapanlar, yüksek proteinli diyetle beslenenler, bulantı kusma ve ishal ile sıvı kaybının arttığı zamanlar, çok sıcak ortamlarda olup, aşırı terleyen insanlar fazla su tüketmelidir.

Suyun Fazla Tüketilmemesi Gereken Hastalıklar Hangileridir?

Vücutta fazla miktarda su bulunması halinde bacaklarda ödem ve karında asit oluşur. Kalp yetmezliği, böbrek yetmezliği, siroz ve kronik karaciğer gibi hastalıklarda zaman zaman sıvı alınımı azaltılmaktadır. Böyle durumlarda doktor tavsiyesine uyulmalıdır.

Suyun Yerine Hiçbir İçecek Geçemez.

İçeceklerin hiçbiri suyun yerini alamaz. Su kalori içermez ve asiditesi yoktur. Kafeinli içeceklerin fazlası; çarpıntı yapar. Bu içeceklerin yanında şeker ve krema tüketilmesi gereksiz kalori alınımını sağlar. Bu da bize kilo olarak döner.  Ayrıca kafein idrar söktürücü özelliğe sahiptir, önce sıvı alımı artmış olur sonra idrarla sıvı kaybı artar. Kola ve benzeri asitli içecekler mideye zarar verir. Ayrıca alınan asidin etkisini azaltmak için vücut çok miktarda su harcamak zorunda kalır.

Daha Fazla Su Tüketmek için;

Susamayı beklememeli, yemeklerle birlikte ve öncesinde sonrasında tüketilmeli, günde 2 ya da 2,5 litre su içilmeli, su içtiğimiz bardakları ya da sürahiyi güzel ya da ilginç olmasını sağlayarak su içmeye teşvik edebiliriz kendimizi, evimize ve çalışma alanımıza su içmemizi belirten notlar asabiliriz.

2112 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?
© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım