06 Aralık 2017

Greenwich Gözlemevi’nin Kurulması!!!

Greenwich Gözlemevi’nin Kurulması!!!

1676 yılında İngiltere’de  Londra’nın bir banliyösü olan Greenwich’de görkemli bir gözlemevi kuruldu; Bu gözlemevi İngiltere’nin kraliyet rasathanesidir. İngiliz Astronomjohn Flamsted (1646-1719) ilk başkan olarak atandı.

Greenwich’te  başkan olarak görev yapan ve ilk çalışan astronom John Feamsteed’dir. Esas vazifesi yıldızların ve diğer gök cisimlerinin yerlerini tesbit etmek ve bu suretle denizcilerin yerlerini daha kesin bulabilmelerine yardımcı olmaktı. Vazifesinde o kadar tesirli olmuştur ki, Greenwich meridyeni esas meridyen seçilmiştir. Eski rasathanedeki ortalama güneş zamanı bütün dünyada bir standart olarak kabul edilmiştir. Bu “GMT-Greenwıch Mean Time” olarak ifade edilir.Her ne kadar İkinci Dünya Savaşından sonra, yavaş yavaş  Susex’teki Herstmonceux Malikhanesine nakledilmişse de, eski rasathaneden geçen meridyen, başlangıç olma sıfatını korumaktadır.

İslam dünyasında ise, bundan sekiz yüz yıl önce rasathaneler açılmaya başlamıştı. Abbasi Halifesi Memun zamanında (813-833) Bağdat’ta Şemmasiye, Şam’da Kariyum rasathaneleri kuruldu. Osmanlılarda ise, Üçüncü Murad (1574-1595) zamanında Tophane’de rasathane kurulup, gözlemlere başlanıldı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.