11 Kasım 2017

Görme Engelli Alfabe yani Braille Alfabesi Nasıl İcat Edildi?

Görme Engelli Alfabe yani Braille Alfabesi Nasıl İcat Edildi?

Görme özürlüler için yapılan alfabe yani Braille Alfabesi 1824 yılında Fransız Louis Braille tarafından icat edildi. Braille alfabesi, görme engelli insanlar için tasarlanmış kabartma baskı harflerinden oluşmaktadır. Sayfa üstünde parmakları hafifçe hareket ettirerek okunan bu yazı stili çeşitli kabartma noktalardan oluşmaktadır.

Bilim adamı Louis Braille babasının aletlerinden biriyle gözüne zarar verdiğinde 3 yaşındaydı. Gözü enfeksiyon kaptı, bu enfeksiyon diğer gözüne de bulaşınca görme özelliğini kaybetti. On yaşına geldiğinde Paris’teki Ulusal Görme Engelli Çocuk Enstitüsü’ne gitti. Braille, burada sayfa üzerine basılmış kabartma harflerle okumayı öğrendi. Daha sonra Braille, kağıt üzerinde kabartma noktalardan oluşan ve ordu tarafından geceleyin telgraf mesajları göndermede kullanılan sistemi keşfetti. Ordunun kullandığı bu sistemi geliştirdi ve günümüzdeki Braille alfabesini ortaya çıkardı.

Braille alfabesi’nde amaç; görme engellilerin Braille alfabesinin icadından önce kitapları sadece kabartma harflerle okuyabilmesi nedeniyle harfleri yoklayarak hangisi olduğuna karar vermekte zorlanmaktaydılar. Bunu yapmak o kadar kolay değildi, nedeni birçok harfin dokunulduğunda aynı izlenimi vermesiydi. Braille sistemini anlamak ise daha kolay. Harfler, kelimeler ve numaralar kabartma nokta sayılarına göre temsil ediliyor. Braille’deki her harf ve rakam, sayısı altıya kadar çıkabilen noktalardan oluşuyor. Her simge üç nokta yüksekliğine ve iki nokta genişliğe sahip olduğundan 63 farklı kombinasyon oluşturmak mümkün. Bu da noktaların sözcükler ile birlikte noktalama işaretlerini de temsil etmesine neden oluyor.

Günümüze bakıldığında Braille alfabesinin dünya çapında görme engelliler için basılan tüm kitaplarda kullanılıyor. Çoğu görme engelli, Braille Alfabesini dakikada yaklaşık 200 sözcük hızında okuyabiliyor. Bu da alfabenin ne kadar kullanışlığı olduğunu göstermektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.