14 Mart 2018

Glikoz, Nişasta Tepkimesi ve Kataliz Sisteminin Keşfi!!!

Glikoz, Nişasta Tepkimesi ve Kataliz Sisteminin Keşfi!!!

Tarihöncesi zamanlardan beri, insanlar bazı maddelerin kendileri tükenmeden değişiklikler doğurabileceğini biliyorlardı. Aslında bu maddelerin miktarı bile artabiliyordu. Bunların arasında en iyi bilineni, ekmek hamurunda istenildiği kadar bütün amaçlara hizmet ederek etkisini
yayan mayadır. Fakat daha sonraları mayanın canlı olduğu keşfedildi. Eğer canlı olmayan ve kendi kendini çoğaltmayan bir şey, tüketilmeden bir değişim meydana getirebilseydi bu, çok daha şaşırtıcı olurdu.

Alman asıllı Rus Kimyager Gottlieb Sigismund Constantin Kirchhoff (1764-1833), içine çok az sülfürik asit eklenmiş olan suyun içinde nişasta süspansiyonunu (katı asıltısını) (sıvı içinde çözünmeden duran madde) kaynattı. Eğer nişasta, içinde sülfürik asit olmayan suda kaynatılsaydı, fazla bir değişim olmazdı. Oysa sülfürik asitle nişasta bozuldu ve yerine suyun içinde serbest olarak çözünebilen ve tatlı olan bir madde ortaya çıktı. Bu, bir tür şekerdi ve ona Yunanca “tatlı” anlamındaki sözcükten glikoz adı
verildi.

Burada birkaç keşif birden yapılmıştı. Birincisi, glikoz ilk kez inceleniyordu ve (sonunda keşfedildiği gibi) canlı dokunun ana maddelerinden biriydi. İkincisi bu, nişastanın glikoz birimlerinden meydana geldiğine ve tekrar glikoza ayrılabileceğine dair ilk ipucuydu. Üçüncüsü, glikozun parçalanmasını sağlayan sülfürik asit tepkime sırasında tüketilmemiştir.

Sonraki yıllarda Berzelius, tüketilmeden reaksiyona katılma olayına kataliz adını verdi (Yunanca “kısımlara ayrılmak” anlamındaki sözcüklerden). Sülfürik asit nişastanın kısımlara ayrılmasını getiren katalizin bir örneğiydi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.