Hoşgeldiniz  

Ginseng Bitkisinin Yararları ve Zararları Nelerdir?

admin | 25 Mart 2015 | Genel, Sağlık

Kuzey Çin dağlarında 5000 yıl önce keşfedildi. İlk önce yemeklerde daha sonra da tedavi amaçlı ve şifa amaçlı olarak kullanılmıştır. Günümüzde tıbbi açıdan en popüler bitki haline geldi.

Ginseng bitkisinin tedavide kullanılan bölümü çoğunlukla köklerinden oluşur. Dünyada pek çok türü olsada en değerli olanları Asya ve Amerika’da yetişmektedir. Şeker hastalıkları, cinsel fonksiyon bozuklukları, kan şekeri, kolestrol gibi hastalıkların tedavisinde kullanılır. En önemli özelliği afrodizyak ve anti-aging maddesi olmasıdır.

Ginseng kökleri; kurutulmuş halde ve dilimler halinde satılır. Çay gibi içilmesi için poşetlenmiş şekilde de satılır.

Ginsengin faydalarına bakarsak; kusma, baş ağrısı, bulantı, akciğer sorunları, stres, tümörler, astım, depresyon, şeker hastalığı, diş hastalıklarında kullanılır. Mide sorunlarında kullanılan ginseng, afrodizyak olarak da kullanılır. Üreme hormonlarını düzenler ve doğurganlığı arttırır, adet düzeni için ve doğum ağrılarını hafifletmek için kullanılır. Öğrenme kabiliyetini arttırır ve hafızaya çok yararlıdır. Karaciğer ve kalbin düzenli çalışmasını sağlar. Kanser riskini azaltır.

Ginsengin Yan Etkileri;

Sinirlilik, kalp çarpıntısı, konsantrasyon bozukluğu, şişkinlik, kusma, sıkışma hisse yan etkileridir. Yan etkiler daha çok insanda olan sağlık sorunlarına göre değişim gösterebilir. Baş ağrısı, vajinal kanama, ishal, düşük kan şekeri yapabildiği gibi hipertansiyona da yol açabilir. Kronik rahatsızlığı olanlar hekime danıştıktan sonra kullanmaları uygundur.

863 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?
© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım