Hoşgeldiniz  

Gezilecek Görülecek Yerler: Aya İrini Tarihi!!!

admin | 16 Şubat 2016 | Genel, Gezi ve Eğlence

Akustik sistemiyle birçok sanat olayına ev sahipliği yapan Aya İri, kendisine has müzesi ve görünümüyle tarihi bir yapıdır. Aya İrini müzesi, bahçenin solunda bulunur. İstanbul’un eski Bizans kiliselerindendir. Sarayın içerisinde kaldığı için camiye çevrilmemiştir.

istanbul_aya_irini_kilisesi-3

Aya İrini 6. Yüzyılda Justinianus tarafından yaptırılmıştır, Osmanlı’nın son döneminde ise yeniçerilerin silahhanesi olarak kullanılmıştır. Harbiye’ye taşınmadan önce askeri müze de bu bölümde bulunuyordu. Aya İri’nin özel durumu nedeniyle konserler ve özel etkinlikler dışında Ayasofya Müzesi Müdürlüğü’nden izin almadan gezilemiyor.

Aya İrini’nin sağındaki yapılar topluluğu, Osmanlı İmparatorluğu’nun Darphanesi idi. Darphane-i Amire olarak adlandırılıyordu. Bu bina 1727 yılında II. Mahmut döneminde genişletildi. O günden bugüne kadar herhangi bir değişim görülmedi. Bu darphane 1967 yılına kadar bu bölümde kaldı ancak bu tarihten itibaren Yıldız Yokuşu’na taşındı.

tumblr_nebx8gvMst1rcvaqho3_1280

Bu binalar uzun süre kullanılmadan metruk halde kaldı. 1995 yılında Tarih Vakfı İstanbul Müzesi tarafından Müze oluşturmak amacıyla kullanım hakkı üstlenildi. “Dünden Bugüne İstanbul” Sergileri ve uzun süre ziyarete açık tutan Tarih Vakfı, bir dizi organizasyona ev sahipliği yaptı.

Darphane binalarında sergileri yanı sıra Darphne-i Amire’den kalan ekipmanlar da sergilenmektedir. Ayrıca Darphane’nin önünden geçip sol taraftan aşağı inen yol Topkapı Sarayı bahçesinin bir kısmını oluşturan Gülhane Parkı’na gider. Bu yol aynı zamanda İstanbul’un en zengin müzesi olan Arkeoloji Müzeleri’ne giriş yeridir.

798 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?
© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım