Hoşgeldiniz  

Geometrinin Geçmişten Günümüze Serüveni!!!

admin | 24 Ocak 2016 | Bilim, Genel, Matematik ve Geometri

Piramitlerin inşası ve Nil’in taşmasından sonra sınırları yeniden belirleme zorunluluğuyla Mısır’da doğan bilim dalıdır. Ancak Yunanlılar ideal noktalar, çizgiler, kavisler, düzlemler ve katı cisimlerle çalışarak işi teoriğe dökmüşlerdir. Çeşitli şeyleri gerçekten ölçmeden sadece akıl yoluyla kanıtlamayı denediler.

199587

Akıl onlara göre filozofun işaretiydi, ölçme sadece zanaatkar içinde ve Yunanlı bilginler matematikte faydalı olmaya başlamıştı. Ancak deneysel bilime gelindiğinde Yunanlılar kötüydüler ve geri kalmışlardı.

Eudoksos yani yıldız harikasını o dönemde en iyi şekilde çizen adam geometrinin gelişmesine katkıda bulundu. Ancak geometrinin gelişmiş seviyeye ulaştıran Euklides’ti. Mısır’da ve İskenderiye’de çalıştı.

nasil-calismali

Mısır’ı yöneten I. Ptolemaios başkent olarak iskenderiye’yi kurdu ve kendisini sanat ve bilimin hamisi olarak gördü. Müzeler kurdu, Müze’nin anlamı öğrenmenin koruyucu tanrısı Muse’lere adanmış bir kurum olmasından gelir. I. Ptolemaios ve oğlu II. Ptolemaios Müze’yi eski üniversiteler arasında en büyük ve önemli konuma getirdiler. Kütüphaneler kurdular, bilim adamları ve düşünürlerin çoğunlukla İskenderiye’ye gelmesini teşvik ettiler ve onlara iyi para ödediler. Bunun sonucu olarak Akademik eğitim alan Matematikçi Euklides, Atina’dan İskenderiye’ye taşındı.

Daha sonra MÖ 300 yıllarında Euklides, Elementler denilen bir ders kitabında daha önceki matematikçilerin bütün geometrik buluşlarını toplamaya başladı. Kendisi kitaba oldukça az şey ekledi, fakat yaptığı iş o döneme göre çok önemliydi.

geometrik

Geometrinin sağlam bir temele ve yapı kazanmasına neden oldu. Gerçekliği bariz bir şekilde ortada olduğu için kitap; teoremi öne sürüyor ve teoremin kanıtlanmasıyla sistematik şekilde devam ediyordu. Bu da her kanıtın daha önceki kanıtlara dayanmasıyla doğruluğunu pekiştiriyordu.

908 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım