Hoşgeldiniz  

Gelgitlerin Keşfedilmesi ve Denizciliğe Yararları!!!

admin | 24 Ocak 2016 | Coğrafya, Fen Bilimleri, Genel

Fenikeliler eski çağlarda en iyi denizci uygarlıktı. Yunanlılar o zamanlarda Fenikelilerin bulduğu yolları izleyebilmelerine ve Akdeniz’in tümünde yelken açmalarına rağmen, Fenikeliler kadar iyi denizci değillerdi. Halbuki Yanlıl Pytheas MÖ 300 yıllarda Fenikelilerin peşinden Akdeniz’in dışına ve Atlantik Okyanusu’na kadar gitmişti.

big-wave-cliff-2

Fenikeliler kuzeye Britanya adalarına ve hatta daha da kuzeydeki Norveç, İslanda’ya kadar gittiler. Ayrıca Danimarka’yı geçip Baltık denizine kadar ulaştılar. Bu yapılan keşifler sırasında en çok öğrenilen ve gözlemlenen olay gelgitlerdi.

gelgit enerjisi

Akdeniz’de gelgitin olmaması, gelgit olayının geç öğrenilmesine neden oldu. Akdeniz’de gelgit neden olmuyor diye düşünüldüğünde çünkü yükselen gelgit suları, dar Cebelitarık Boğazı’ndan geçtiğinde ve deniz seviyesini birkaç cm yükselttiğinde suyun tekrar akma vakti gelmiş demekti.

dalga

Ancak insanların açık denizlere açılmasıyla birlikte özellikle Atlas Okyanusu’nda Pytheas gerçek gelgitleri gözlemleme ve anlatma fırsatı buldu. Her ne anlatmaya ve ıspatlamaya çalışsada o dönemde her zaman olduğu gibi kimse inanmadı.

775 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım