Hoşgeldiniz  

Geçmişten Günümüze Türk ve Rus Tarihi!!!

admin | 03 Ocak 2016 | Genel, Tarih, Ülkeler

Ruslar ve Türkler arasında ilk başlarda önemli bir gelişme yaşanmazken ileriki zamanlarda hem komşuluk nedeniyle hem de Osmanlının duraklama ve yıkılış döneminde ilişler başladı.

Türk-Rus ilişkileri 16 yüzyıla kadar önemli bir gelişme görülmedi. 151 yılıda ilk Rus elçisinin İstanbul’a gelmesi, 1569 yılında Sokullu Mehmet Paşa’nın Don ve Volga ırmakları arasında kanal açarak Hazar Denizyle Karadeniz’i birleştirme girişimi ilk ilişkileri oldu.

turk_yiyecegi_rusya_yolunda_h5568

Kazarların, Ruslara başkaldırması Osmanlı himayesine girmelerinden osnra yeniden Ruslarla anlaşmaları ilk Osmanlı-Rus savaşına yol açtı. Sadram Merzifonlu Kara Mustafa Paşa, 1678 yılında Rus ve Polonya ordularını yenerek Çehrin Kalesini ele geçirdi. Rusların Karım’a vergi vermek istememeleri üstüne yeni bir savaş kararı alınmasından sonra Ruslar, Karım hanıyla Bahçesaray Antlaşması imzaladı. Ancak Osmanlının 1683 Viyana kuşatmasında olumlu sonuç almamaları, Avrupa’da kurulan Kutsal İttifak’a Rusya’nın  da girmesine ve Azak kalesini 1696 yılında ele geçirmesine yol açtı. Osmanlı 1699 yılında İstanbul Antlaşması’nı imzaladı. Ruslar, İstanbul’da sürekli elçi bulundurmaya başladı. Daha sonra Rusların Prut savaşında yenilmeleri ve Azak kalesini geri vermeleri 1712 yılında bu üstünlüğü ortadan kaldırdı. Ruslar 1736 yılında Avusturya ile anlaşıp Kırım’a savaş açtı. Kırım’da Azak ve Özi kalelerini ele geçirdiler, ancak yapılan Belgrad Antlaşmasıyla aldıkları yerleri geri verdiler. Karadeniz’de savaş ve ticaret gemisi bulundurmamayı kabul ettiler. Barış dönemi 20 yıl sürdü. Daha sonra Rusya’nın Polonya’yı egemenliğine alma girişiminde bulunması, 3. Mustafa 1768 yılında Rusya’ya savaş açmasına neden oldu. Ancak Osmanlı bu savaşta yenildi. Birçok kale ve Kırım, Rusların eline geçti. 1774 yılında imzalanan Küçük Kaynarca Antlaşması’yla Karım, Osmanlıdan ayrılıp bağımsız oldu, Rus gemileri Boğazlardan geçme hakkını kazandı ve Osmanlılar büyük toprak kayıpları verdi.

physical-topo2

1783 yılında Kırım, Rusya’ya bağlanmasıyla yeniden savaş başladı. 1787 yılında savaş kaybedildi 1792 yılında Yaş antlaşması imzalandı. Böylece Rusya, Karadeniz kıyılarına yerleşti. Napolyon’un Mısır’a saldırması sonucu, Fransa’nın üstünlüğünü kırmak isteyen Rusya, Osmanlılara yardım etti. 1798 yılında yardımlaşarak, Rus donanmasının Karadeniz ve Akdeniz arasında serbestçe gidip gelmesi sağlandı. Ancak Napolyon, Osmanlılar karşı dostluk göstermesi, İngiltere ve Rusya’nın Osmanlılara yürümesine neden oldu. 1806 yılında çıkan savaş ile 1812 yılında Bükreş Antlaşması imzalandı. Bu antlaşma oldukça iyi koşullar içeren bir antlaşmaydı.

rusya-14092014232927-11112014115957

1825 yılında Rusya, Osmanlılar aleyhine İngiltere ve Fransa ile anlaşarak Yunan isyanlarını destekledi. 1827 yılında Osmanlı donanmasının yakılması üstüne çıkan savaşta Rusya, Edirne ve doğuda Erzurum’a kadar ilerledi. 1829 yılında yapılan Edirne Antlaşmasıyla bazı kaleler Ruslara bırakıldı.

Mısır valisi Kavalalı Mehmet Ali Paşa’nın isyan etmesi ve Osmanlı ordularını yenerek Kütahya’ya kadar gelmesinden kaygılanan 2. Mahmut, Rusların yardımı kabul etti böylece Karadeniz’in Rusya dışındaki devletlere kapalı olması maddesini içeren Hünkar İskelesi Antlaşması 1833 yılında imzalandı. Anlaşmaya İngiltere ve Fransa tepki gösterdi. Bu nedenle 1841 yılında Londra Konferansında alınan kararla Osmanlının girmediği savaşta Boğaz’ın bütün devletlere kapalı olduğu kabul edildi ve Rusya’nın ayrıcalığı ortadan kaldırıldı.

rusya_fotoraflar

Osmanlı Devleti içerisinde bulunan Ortodoksları himaye altına alma bahanesiyle Rusya, Osmanlı’ya ittifak teklif etti. Ancak Osmanlı bu durumu kabul etmedi. Bu nedenle Kırım savaşı patlak verdi. Fransa ve İngiltere sayesinde Ruslar yenildi. 1856 yılında imzalanan Paris Antlaşmasıyla Osmanlının toprak bütünlüğü güvence altına alındı. 1870 yılında Fransa’nın Prusya savaşında yenilmesi, Rusya’nın Balkan Slavlarını ayaklandırmasına neden oldu. 1877 yılında Tersane Konferansında anlaşma sağlanamayınca 1877 yılında Rusya, Osmanlı’ya savaş açtı. Osmanlı savaşı kaybetti, böylece batıda Ayastefanos ve Berlin anlaşmalarıyla 1878 yılında savaşa son verildi. Kars, Ardahan ve Batum Ruslara bırakıldı.

1427486525_moskova-2

Birinci Dünya Savaşı’na kadar siyasi ilişkiler sürmeye devam etti. Rusya ve Osmanlı birinci dünya savaşında karşı alanlarda yer aldı. Sarıkamış’ta karşılaşan taraflar Osmanlının yenilmesiyle Hopa, Artvin, Muş, Bitlis, Van, Rize, Trabzon gibi kentler 1916 yılında Rusların eline geçti. Mustafa Kemal Paşa komutasındaki Osmanlı ordusu Muş ve Bitlis’i geri aldı. 1917 yılında devrimle iktidara gelen Sovyet yönetimi barış istedi. Almanya, Avusturya, Bulgaristan, Rusya ve Osmanlı devletleri arasında 1917 yılında Brest-Litovsk anlaşması imzalandı. Ruslar 1877-1878 yıllarında aldıkları toprakları Osmanlıya geri verdi böylece sınır bu savaş öncesi duruma getirildi.

994 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım