Hoşgeldiniz  

Geceleri Çekilen Fotoğraflarda Gözler Neden Kırmızı Çıkar?

admin | 31 Aralık 2021 | Bilim, Biyoloji, Fen Bilimleri, Genel

Özellikle akşam saatlerinde çekilen fotoğraflarda gözlerin kırmızı çıktığına hepiniz dikkat etmişsinizdir. Nedenini hiç düşündünüz mü?

Göz üç tabakadan meydana gelir. Bunlar iç içe geçmiş vaziyette bulunmaktadırlar. En dışta gözümüzü koruyan göz akı denilen kısım bulunmaktadır. İkincisi kan damalarından meydana gelen ve ortasında göz bebeğinin bulunduğu damar tabakadır. Bu damar sayesinde fazla ışıklı ortamlarda göz bebeğimiz küçülür, karanlıkta ise ışığı fazla almak için büyür. Üçüncü tabaka ise retinadır, ışığa duyarlı kılcal damar ağlarından oluşan ağ tabakadır.

İnsanların aksine köpek, kedi, geyik ve karaca gibi bazı hayvanların gözlerinin arkasında ayna gibi yansıtıcı özelliğe sahip bir tabaka bulunmaktadır. Karanlıkta bu hayvanlara el lambası veya araba farı gibi ışıkları tutarsanız, bu ışık gözlerinin içinden yansır ve gözlerin karanlıkta parlamasına neden olur. Ancak bu tabaka insanlarda bulunmamaktadır.

Gündüzleri gözümüze dışarıdan, her yönden ışık geldiği için, flaşın ışığı bunların arasında daha az oranda gözümüze girer ve kırmızı göz olayı yaratmaz.

Akşamları fotoğraf makinesinin flaşı çok kısa zamanda çok kuvvetli bir ışık verir. Göz bebeği bu kadar kısa sürede küçülmeye fırsat bulamaz. Işık retinaya ulaşır ve doğrudan kılcal damarların görüntüsü yansır. İşte flaşla çekilen fotoğraflarda görülen bu kırmızılık retina tabakasındaki kılcal damaların görüntüsüdür.

Bu durumun önüne geçmek için bazı önlemler alınmıştır. Mesela bazı makinelerin flaşları iki kere çakar. Birincisi resim çekmeden az önce (böylece gözbebeğinin küçülerek gözdeki yansımayı azaltmasına zaman tanır), ikincisi de tam fotoğraf çekilirken olur bu da gözbebeğinin olması gerektiği halidir. Ayrıca resim çekineceğiniz zaman bütün ışıkları açmakta resmin normal çıkmasını sağlar.

8 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım