02 Haziran 2014

GDO nedir? Neden Zararlıdır? GDO’lu Ürünler Hangileridir?

GDO nedir? Neden Zararlıdır? GDO’lu Ürünler Hangileridir?

GDO nedir? Neden Zararlıdır? GDO’lu Ürünler Hangileridir?

GDO’nun açılımı; genetiği değiştirilmiş organizmalar demektir. Bir canlının gen diziliminin değiştirilmesi ya da kendi doğasında bulunmayan bir karakter kazandırılması sonucu oluşan organizmalara GOD denilir.

Canlıdan canlıya gen aktarımı genetik mühendisleri tarafından uygulanmaktadır. Aktarılacak gen bulunduğu canlıdan alınarak vektör adı verilen taşıyıcı virüs ile aktarılmak istenen canlının genlerine yerleştiriliyor.

Canlı üzerinde yapılan bu değişiklik; canlı sağlığının bozulması, biyolojik çeşitliliğin azalması, ekolojik dengenin bozulması, ekonomik bağımlılık, canlıların yaşam hakkının elinden alınması ve canlılar üzerinde mülkiyet hakkı tanınması açısından önemli tehdit ve risk taşıyor.

 

GDO’nun Zararları Nelerdir?

Alerjik reaksiyonlara neden olur. Genetik mühendisleri tarafından genleri değiştirilen ürünlerin yüksek alerji riski taşıdığı anlaşılmıştır. Son üç yıldır alerjik reaksiyon gösterin hastaların sayısının 3 kat arttığı saptanmıştır.

Toksit etki yapar. Kobaylar üzerinde yapılan araştırmalarda GDO’lu ürünlerin canlılar üzerinde toksik etki yaptığı anlaşılmıştır.

Bağışıklık sistemini bozduğu ve viral enfeksiyonlar gibi birçok yan etkisinin bulunduğu anlaşılmıştır.

Antibiyotik direncinin azaltır.

Normal ve organik tarımı tehdit eder.

Rüzgar ve arılar yoluyla organik ürünlere de bulaşabilir.

Canlı türleri açısından tehdit oluşturuyor.

Bio çeşitliliği yok ediyor.

 

Hangi Ürünlerde GDO Vardır?

GDO birçok üründe mevcuttur. Özellikle; domates, pirinç, patates, soya, mısır, buğday, kabak, ayçiçeği, bal kabağı, bazı balık türleri, yer fıstığı, kasava, papaya, kolzada mevcuttur.

Ahududu, kiraz, muz, çilek, biber, kavun, ananas, kanola ve karpuz gibi ürünlerde de GDO’lu üretim için çalışmalar yapılmaktadır.

Etiketler: / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.