Hoşgeldiniz  

Gazli İçeçeklerin Tarihteki Gelişimi!!!

admin | 14 Ekim 2017 | Bilim Adamları ve Kaşifler, Biyoloji, Genel, İlginç Bilgiler

İlk icat edilen gazlı içecek SODA’dır. 1768 yılında İngiliz Joseph Priestly tarafından icat edildi. Joseph Priestly bir din görevlisiydi. 1766 yılında ünlü mucit Benjamin Franklin ile taşımasıyla elektrik ve kimya deneyleri yapmaya başladı. Joseph Priestly ayrıca; oksijen, hidroklorik asidi yani tuz ruhunu ve gülme gazını bulmuştur.

Aslında yer altından gelen maden sularının gazlı olduğunu hepimiz biliriz. Ayrıca bu suların şifalı olduğu ve sağlığa iyi geldiği de herkes tarafından bilinmektedir. Joseph Priestly’ın sodayı keşfinden sonra insanlar maden suyuna saparna, şeker ve mevye parçacıkları ekleyerek yeni bir tat yarattılar. İlk tatlandırıcı eklenmiş alkolsüz gazlı içeceğin 1807 yılında Doktor Philip Syng Physick tarafından Amerika’da yapıldığına inanılır.

Alkolsüz ve gazlı içecekler yapılırken: renklendirci ve tatlandırıcı eklenerek, şeker ve sudan oluşur. Alkolsüz gazlı içecekteki köpük veya kabarcıklar, bu tür içeceklere basınçla pompalanan ve içecek içinde çözünen karbondioksit gazından kaynaklanır. Kapak açıldığında gaz çözünür ve kabarcıklar oluşur.

Bu içecek türünün içereğinde bol miktarda şeker bulunur. Bu yüzden, gazlı içeceklerde yapay tatlandırıcı kullanımı daha çok kullanılmaktadır.

342 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım