Hoşgeldiniz  

Frizbi (Frisbee) Nasıl İcat Edildi?

admin | 09 Aralık 2017 | Genel, İlginç Bilgiler, Spor

Frizbi, plastikten yapılmış, uçan daire şeklinde bir oyuncak türüdür. Amerikalı Walter Morrison, frizbinin mücidi olarak kabul edilir. Frizbi uçan pasta tabağından esinlenerek tasarlanmıştır. Amerika’daki Yale Üniversitesi’nin öğrencileri, Amerikan şirketi tarafından yapılan pasta yemeyi seviyor, aynı zamanda boş pasta tabaklarını birbirine atmaktan hoşlanıyorlardı. Walter Morrison, ilk uçan plastik frizbiyi 1947 yılında yaptı. 1951 yılında bunu Plüton tabağı yani Pluto Platter adını vererek piyasaya sürdü.

Oyuncak şirketi olan Wham-O kurucularından Spud Melin, Morrison7un uçan diskini ilk kez 1955 yılında Yale Üniversitesi’ndeki öğrenciler birbirine savururken gördü. Frizbi oynayanlar, seyircilere uyarmak için “Frizbie!” diye bağırıyorlardı. Wham-O, iki yıl sonra bu oyuncağın haklarını satın aldı ve adını Frisbee olarak değiştirdi.

Frizbiyi fırlattığınızda, ön tarafının ucu hafifçe yukarı doğru eğilir, Frizbinin alt tarafı havayı aşağı doğru iterken frizbiye çarpan hava yukarı doğru çıkar. Frizbinin şekli de uçmasına yardımcı olur. Frizbinin üstünden geçen hava, alttan geçen havadan daha hızlı yol alır. Frizbiyi havalandıran işte budur. Frizbi, en iyi performansı dönerek uçtuğunda yapar. Dönerek yol alması, havanın içinden geçerken aynı açıdan uçmasına yol açar.

Günümüzde takım oyunlarının yanı sıra frizbi golfü gibi bireysel birçok frizbi oyunu vardır. Frizbi hakkında dünya şampiyonaları da yapılmaktadır. Frisbee’yi oyun sırasında en uzağa fırlatma dünya rekoru 250 metredir.

(Bumerang: Avusturalya yerlilerinin kullandığı eski bir atış silahıdır. Bazı bumeranglar atıcısına geri döner)

253 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım