Hoşgeldiniz  

Franklin Roosevelt Kimdir?

admin | 14 Kasım 2015 | Dünyadan, Genel, Tarih, Ülkeler

 

ABD devlet başkanı olan Franklin Roosevelt 1882 yılında New York’ta doğmuştur. Hollanda asıllı olup zengin bir aileden gelmiştir. Groton Okulu’nda çok iyi bir eğitim gördükten sonra Harvard ve Kolombia Üniversitelerinde hukuk öğrinimi yapmıştır. 1905 yılında ABD başkanı Theodore Roosevelt’in yeğeni Eleanor Roosevelt ile evlendi. Öğrenimini tamalayıp avukat olduktan sonra siyasetle uğraşmak istedi. Bu nedenle uzun süre avukatlık yapmadı. 1910 yılından sonra New York eyaletinde Demokrat Parti üyesi olarak Senato’da görev aldı.

1913 yılında Wilson hükümetinde Denizcilik Bakanlığı müsteşarlığına getirildi. 1920 yılına kadar sürdürdüğü bu görev Roosevelt’in yönetici yeteneklerinin ortaya çıkmasını ve böylece ABD’nin 1. Dünya Savaşı boyunca içinde yer almasını sağladı. Ayrıca Roosevelt’in Demokrat Parti içindeki etkisini genişletti. 1920’de Demokrat Parti tarafından Cox’un yayında, başkan yarcımcılığına aday gösterildi. Ancak seçmenleri Harding tarafından yönetilen Cumhuriyetçi tarafı seçti.

1921 yılında çocuk felcine yakalanan ve bir süre tümüyle felç olan Roosevelt yedi yıl boyunca siyaset yaşamından uzaklaşmak zorunda kaldı. Ama bacaklarını yeniden kullanmak için gösterdiği olağanüstü çaba sonucunda yeniden siyaset yaşamına döndü. 1928 yılında New York valiliğine seçildi. Roosevelt 1929 bunalımı patlak verdiği sırada yaklaşık 6 aydır New York valisiydi. Bunalımın yarattığı işsizliğe çözüm bulması için hızla harekete geçmesi gerekti. İlerde yakın danışmanlarından biri durumuna gelecek olan Harry Hopkins’in yardımını gördü, özellikle etkin olan, işsizlere yardım örgütü kurdu. Bunalımın genişlemesinde etkisiz kalan Hoover yönetiminin karşısında bir hareket simgesi olarak yer aldı. Haziran 1932 yılında demokratlar, parti kurultayı sırasında farklı görüşleri bir yana bırakarak büyük bir çoğunlukla Roosevelt’in yanında yer aldılar. Devlet başkanlığı kampanyası sırasında New Deal  olarak adlandırdığı programını ortaya atan Roosevelt, kasım ayında yapılan başkanlık seçiminde Cumhuriyetçi Parti’nin adayı Hoover’in 15 milyonluk oyunu karşılık 22 milyon oyla başkan seçildi.

Roosevelt’in iktidara geldiği dönemde ABD tarihinin en büyük iktisadi bunalımı içindeydi: Borsa değerlerindeki ani düşüş, doların sarsıntı geçirmesi aşırı üretimin felce uğrattığı sanayideki yavaşlama, işsizlerin sayısındaki büyük artış, buğday ve pamuk satışlarındaki durgunluk, çiftçilerin borçlanmaları bunalımın belirgin göstergeleriydi. 1919 yılında federal yasanın getirdiği ve ABD’nin bütününde alkollü içkilerin yapım ve satışını yasaklayan rejim, uygulamada tam bir başarısızlıkla sonuçlanmıştı.

Roosevelt ayrıca, banka reformunu gerçekleştirdi, altın para sistemini bıraktı, doların değerini düşürdü, kredinin gelişmesini destekledi. 1933 yılında tarımsal ürün fazlalığına son vermek ve çiftçilerin yaşam düzeyini yükseltmek için Tarım Düzenleme Yasasını kabul etti. 1933 yılında sanayinin yeniden düzenlenmesi ve işçilerin durumunu geliştirmek amacıyla Ulusal Canlandırma Yasasını kabul edildi. Herşey federal devleti temsil eden bir hak bürosunun denetimi altındaydı. Ar arda alınan ve daha sonra Nevw Deal olarak nitelenen bu önlemler bunalımı azaltmak ve yavaş yavaş iktisadi yaşamı yeniden canlandırmak içindi. Bununla birlikte, söz konusu önemler ciddi direnişlerle karşılaştı. Birçok zor duruma karşı Roosevelt, daha da ileri gitti ve olabildiğince cesur toplumsal siyaset izledi. Bu uygulama özellikle 1935 tarihli çok önemli bir yasa olan Sosyal Güvenlik Yakası ile sonuçlandı. Roosevelt 1936 yılındaki seçimi de kazandı. İzlediği siyasetin ABD halkının çoğunluğunun istediğine uygun olduğuna inanan Roosevelt, Yüksek Mahkeme’nin muhalefetine karşı çıkabildi ve kısa süren 1938 bunalımını aşıp işsizliğe karşı savaşarak New Deal siyasetini daha iyi duruma sokabildi. Bununla birlikte 1940 yılında nazik durumunu koruyan ABD iktisadı savaş sayesinde yeniden yoğun gelişme düzeyine ulaşabildi.

ABD Roosevelt’ten önce Latin Amerika ve özellikle Orta Amerika’nın küçük cumhuriyetleriyle Antil adalarında üstünlüğe dayalı bir siyaset izlemişti. Buna karşılık Roosevelt, “iyi komşuluk” siyasetini yerleştirmek istediğini açıkladı. Başkanın bu siyasetinin özgün yanı, özellikle ABD’nin Versailles Anlaşması’nı onaylamayı reddetmesinden sonra izlediği yalnızlaşma siyasetinden yavaş yavaş vazgeçtiğini göstermesinden kaynaklanıyordu. Almanya, İtalya ve Japonya’dan oluşan eksen devletleri karşısında kaygılı olan Roosevelt, büyük bir ustalıkla komuoyunu yönlendirici ve yurttaşlarını aşamalı olarak dünya barışında etkin bir savunmaya demokratik ve liberal güçlerle gittikçe artan bir etkililikle işbirliğine götürdü. 1938-1940 yılları arasında Roosevelt, savaş kışkırtıcılarına karşı kınayıcı bildirilerini çoğalttı.

İkinci Dünya Savaşı ilan edildiğinde öbür demokratik ülkelere ve özellikle işgal edilmiş olan Faransa’ya ABD’nin desteğini açıkladı. Japonların Pearl Harbor baskınından sonra ABD’nin savaşa girmesi üstüne Roosevelt diplomatik girişimlerde bulundu ve güçbirliği yapmış ülekeler arasında gerekli birliği sürdürmek için etkin bir biçimde çalıştı. Ocak 1943 de çeşitli devlet başkanlarıyla görüştü. Aşırı çalışmadan bitkin düşen Roosevelt, 12 Nisan 1945 de Georgia eyaletinde Warm Springs kentinde beyin kanamasından öldü.

958 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?
© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım