Hoşgeldiniz  

Fotoğraf Makinası’nın İcadı!

admin | 27 Aralık 2018 | Bilim, Bilim Adamları ve Kaşifler, Genel, Teknoloji

Fransız Sanatçı Louis-Jacques-Mande Daguerre (1789-1851), yıllardır seçici olarak koyulaştıracak ve belirli bir manzaranın aynısını kopya edecek şekilde ışığın gümüş tuzlarından bir süspansiyona düşmesini sağlamak için çalışıyordu. Buna Yunanca “ışık yazısı” anlamındaki sözcüklerden fotoğraf denilmektedir.

1839 yılında bulduğu fotoğraf makinesinde; Daguerre’nin fotoğraf çekme işlemi prensip olarak temelde modern olanlara benziyordu. Yalnızca o cam levhalar ya da film yerine bakır levhalar kullandı. Tekniğin anahtarı ışığa duyarlı bir gümüş tuzu tabakası (genellikle gümüş iyodür) hazırlamak ve oluşan görüntüyü minik, koyu renkli gümüş tanecikleri olarak korumak için kameraya poz verdirmekti. Böylece Daguerre, bakır [evhaları alıp bir tarafını ince bir tabaka metalik gümüşle kaplayarak işe başladı. Gümüş, birkaç saat boyunca [evhayı iyodür buharı olarak terk ederek gümüş iyodüre dönüşüyordu.

Levhanın yirmi dakika bir kameraya tutulması, civa buharına tutularak “geliştirilen” gözükmeyen bir görüntü oluşturuyordu. Son olarak levha sodyum tiosülfat çözeltisine daldınlarak -değişmeyen gümüş iyodür eriyip gidiyordu- “sabitleniyordu”. Sonuç tek taraflı, ayna görüntüsünde pozitif bir fotoğraftı; ancak negatif yoktu ve ilave kopyalar yapılamıyordu. Modem fotoğrafik emülsiyonlar, birçok pozitif kopyanın yapılabildiği ara negatif görüntüyü oluşturmak için güçlü azaltıcı maddelerin kullanılmasıyla geliştirildikleri halde, hala gümüş tuzlarına dayanmaktadır.

Burada karşılaşılan güçlük, ilk olarak kısmen kısa bir sürelik bir pozdan sonra bunu gerçekleştirmek ve ikinci olarak da gümüş tuzlarının koyulaşmaya devam edip fotoğrafı silmesini önlemekti. l839’a gelindiğinde Daguerre değişmeyen gümüş tuzlarını sodyum tiosülfat çözeltisinde çözmeyi öğrendi, böylece kalan şey kaybolmuyordu. Ancak hala en az yirmi dakikalık bir poz gerekiyordu ve elde edilen fotoğraflar soluktu. Yine de fotoğraf bir kez doğmuştu ve başka insanlar da büyük bir şevkle işe atıldıklarında teknik hızla iyileştirildi.

Kaynak: Bilim ve Buluşlar Tarihi, Fotografderisi,

185 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım