06 Aralık 2017

Forfor Elementinin Keşfi!!!

Forfor Elementinin Keşfi!!!

1669 yılında Kimyacıların günümüzde element olarak kabul ettiği maddelerden dokuzu eskiler tarafından biliniyordu. Bu yedi metal -altın, gümüş, bakır, kalay, demir, kurşun ve civa- ile birlikte iki metal olmayan maddeyi -karbon ve kükürt- içeriyordu. Bunların yanında dört element daha muhtemelen biliniyordu ve ortaçağ simyacıları tarafından doğru şekilde tarif edilmişlerdi: Arsenik, antimon, bizmut ve çinko. Bu elementleri kimin ve ne zaman ilk olarak keşfettiğini bilmiyoruz.

Alman Kimyacı Hennig Brand (ölümü yaklaşık 1692), altın yapmak için bir şey aramaya başladığında durum değişti. Bir nedenden ötürü bunu idrarda bulabileceğini düşündü. Altın yapmayı başaramadı, fakat muhtemelen 1669 kadar erken bir tarihte havada belli belirsiz parlayan ve bu nedenle fosfor dediği (Yunanca “ışık taşıyıcısı” anlamındaki sözcüklerden) beyaz, yapışkan bir madde elde etti. Belirsiz parlaklık fosforun havada kendiliğinden yanmasından ileri geliyordu.

1669’dan sonra keşfedilen aşağı yukarı doksan elementin hepsi belirli bir insana ve belirli bir zamana denk düşmektedir. Brand’in fosforu keşfi ise bunun ilk örneğiydi.

Kaynak: Bilim ve Buluşlar Tarihi,

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.