Hoşgeldiniz  

Eşkanatlılar, Eşkenar Pullular: Özellikleri!!

admin | 02 Ekim 2021 | Bilim, Biyoloji, Fen Bilimleri, Genel

Eşkenatlılar: Eklembacaklılar dalının böcekler sınıfının hortumlu böcekler takımının bir takımıdır. Latince adı Homoptera’dır. Vücutları yuvarlak ya da az yassıdır. Ön ya da arka kanatları tamamen eş olup zar halinde yer almaktadır. Hayvan dinlenme halindeyken kanatları sırta çatı şeklinde bitişik durmakta ise de çaprazlanmaz. Birinci göğüs halkasının sırt kısmı küçüktür, hortum ön bacaklar arasında ve arkaya doğru eğiktir.

Eşkanatlılar karada yaşarlar erginleri ve nimfaları bitki özsuyu emerler. Ağustosböcekleri ve bitki bitleri bu alt takımda yer almaktadır.

Eşkenar Pullular: organlı hayvanlardan balıklar sınıfının tükel ağızlılar altsınıfına giren bir takımıdır. Latince adı Rhomboganoidea’dır. İskeletleri bulunmakta olup kemiklidir. Kimi türleri taşıllaşmış olsa da soyları tükenmiştir. Yaşayan türlerinin vücutları parlak fakat eşkenar pullarla örtülüdür. Kuyrukları ise heteroserktir, yani kuyruk yüzgecinin üst lopu alttakinden daha uzundur bu da içinde omurga ucu bulunmasına neden olur. Kemikli Turnabalığıgiller yani latince adıyla Lepisosteidae bu takım içerisinde yer almaktadır.

58 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım