29 Şubat 2016

Evolved Sea Sparrow Missile, Patroit Füzesi ve Aspide Füzesi!!!

Evolved Sea Sparrow Missile, Patroit Füzesi ve Aspide Füzesi!!!

Evolved Sea Sporrow Missile (ESSM) Projesi: ESSM su üstü platformlardan füzelere karşı savunma amaçlı atılan yarı aktif güdümlü bir füzedir. ESSM projesi ihtiyaç makamı NATO Sea-Sporrow Füze sistemleri konsorsiyumudur. Mevcut dönemde Roketsan programda muhtelif mekanik ve kompozit parçaları içeren iş paketinin üretim sorumlusu olarak görev yapmaktadır.

imagesCAL0DS6G

Patriot Füzesi: ABD’de yerleşik Raytheon firması tarafından üretilen Patriot Uzun Menzilli Hava Savanma Sistemi füzesi olan GEM-T içerisinde bulunan kontrol tahrik sisteminin üretimini ve uçuş öncesi tümleşik testlerinin yapılmasını kapsayan projedir.

Açıklaması: Rokestan, GEM-T Füzesinin Kontrol Tahrik Bölümü Üretim hattının kalifiye edilmesi ile Patriot GEM-T Füzesi kontrol bölümü üretimi için dünyada tek kaynak olmuştur. Proje kapsamında Raytheon firması tarafından Roketsan’a 2010 ve 2011 yıllarında “Tedarikçi Mükemmeliyeti” ödülleri, 2012 yılında ise tercih edilen tedarikçi ödülü verilmiştir.

seasparrow-atsea39

Aspide Füzesi: MBDA İtalya Firması ve Roketsan arasında imzalanan sözleşme kapsamında geliştirilmiş ASPIDE füzeleri için yeni roket motor tasarım, geliştirme, test ve kalifikasyonu ile üretimleri gerçekleştirilmektedir.

Açıklama: Tasarımı Roketsan tarafından tamamlanan ASPIDE 2000 roket motorunun üretim ve teslimatları sözleşme takvimine uygun olarak devam etmektedir. Roketsan tasarımı ve üretimi olan geliştirilmiş ASPIDE 2000 roket motoru, önceki nesil ASPIDE roket motorlarına göre daha yüksek balistik performansa ve menzile sahiptir. Mevcut roket motorunda ilk kez Roketsan tasarımı olan bir EKM yani emniyet kurma mekanizması kullanılmıştır.

Kaynak: www.roketsan.com

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.