Hoşgeldiniz  

Evinize Hırsız Girdiğinde Uygulanan Hukuk Süreçler Nelerdir?

admin | 25 Eylül 2014 | Genel, Hukuk

Akşam evinize döndünüz, kapıyı açık halde ve kapı kilitlerini kırılmış şekilde buldunuz, etraf dağıtılmış ve değerli eşyalarınız çalınmış. Ne yapacaksınız?

Hemen polisi arayıp hiçbir şeye dokunmadan güvenlik kuvvetlerinin gelmesini bekleyin. Güvenlik kuvvetleriyle evinizi gezip, çalınan eşyalarınızı teker teker yazdırın. Zaten güvenlik kuvvetleri olay yeri parmak izi almak üzere evinizde gerekli incelemeler yapacaklardır. Eğer güvenlik kamerasına sahipseniz mutlaka gerekli CD’leri yetkililere vermeyi ihmal etmeyin ve tanığa sahipseniz bilgi sahibinin güvenlik kuvvetlerine gerekli bilgileri vermesini sağlayın. Gerekli işlemler bittiğinde ve tutanaklar tutulduktan sonra şimdi sıra hukuki sürece geldi.

Hukuki süreçte güvenlik kuvvetleri gerekli incelemeleri yapar ve parmak izi, güvenlik kaydı ya da tanık beyanına göre faali meçhul şüphelileri yakalamaya çalışır. Eğer güvenlik kameranız yoksa ya da kayıtlar yeterli değilse, parmak izi sayesinde ya da tanık beyanına göre yakalanmaya çalışır.

Parmak izi belirlenmiş ancak faali meçhul şüpheliler belirlenememişse, yine de korkmayın. Çünkü farklı olan parmak izleri AFİS veri sistemine girilir, daha sonra faali meçhul şüpheliler yakalandığında parmak izleri karşılaştırılır.

Yakalanan faali meçhul şüpheliler Türk Ceza Kanunu’nun 142 (Hırsızlık), 116 (Konut Dokunulmazlığını İhlal Etme), 151 (Mala Zarar Verme) suçlarından yargılanır.

1227 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?
© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım