Hoşgeldiniz  

Eşekliğin Tarihçesi: Eşekler Her Zaman Eşek Midirler?

admin | 02 Şubat 2017 | Editörün Köşesi, Genel

Eşekler güzel gözleri olan, zarif ve estetik yapıya sahip hayvanlardır. Gümüzde bayağı azaldılar. O kadar ki artık köylerde eşek bulmak çok zor hale geldi. Eşeğin faydasını yavaş yavaş çözen insanoğlu, eşek çiftliği kurarak sütünü satıyor ve araçların giremeyeceği yerlerde binek olarak kulanıyor.

Eşekler yaradılışı gereği sakin ve uslu hayvanlardır, verilen emirleri sorgulamadan yaparlar. Ancak canı yandığında acı eşiğinin üst sınırında tepki verirler. Her işte kullanılabilen, attan daha az asil bir hayvan olarak kabul edilirler. Aslında sempatik, eline vur ekmeğini al tarzı bir hayvandır. Önüne konulanı yer, sahibi tarafından dövüldüğünde fazla ses çıkarmaz. Bir çok hikayeye konu olur, hiciv yapılırken kulanılır, kinayede anılır, mecaz-ı mürselden hiç çıkmaz.

Benimde eşekler hakkında bildiğim ilginç bir hikaye vardır, bilir misiniz bilmem? Ancak muzip bir tarafım bunu sizinle paylaşmak ister. Zamanın birinde eşeklerle dolu bir köy varmış. Durumları iyi, hali ve vakti yerinde hayvanlarmış. Gerekeni yapar, gerektiği gibi çalışır, standartların dışına çıkmadan yaşarlarmış.  Birgün eşekler köyünün başkanı; tehlike altında olduklarını ve bütün eşeklerin üzerine düşen görevleri yerine getirmeleri gerektiğini söylemiş ve bunu yazılı olarak bütün eşek köyüne dağıtılmasını sağlamış, zira eşekler köyü büyük bir tehlike altındaymış. Tehlike tespit edilmiş, yapılması gerekenler planlanmış ve planlanan işler eyleme konulmuş.

Köyün eşek başkanı ilk iş olarak köye giren ve çıkan eşeklerin düzenli olarak kontrol edilmesini, yeri geldiğinde taşıdıkları hurç ya da torbaların aranması talimatını vermiş. Tabii kontrol memuru eşekler durur mu? Hemen eşek başkanın istediği şekilde sıradan ve statüsü olmayan eşekleri düzene sokarak, yeri geldiğinde yererek ya da kızarak aramaya başlamışlar. Tabii bunu yaparken havalarından da geçilmiyormuş. Ne de olsa çok önemli bir görev; öyle herkese nasip olmazmış.

Neyse biz konumuza dönelim. Eşekler, kontrol memuru eşekler tarafından sıraya sokularak aranırken, yeri gelince kızılıp yeri gelince yerilirken tam o sırada Eşek Başkanın yardımcısının yardımcısı gelmiş. Kontrol memuru eşekler durur mu? Hemen hazırola geçmişler, yüzlerine sempatik bir sırıtma yerleştirmişler, Eşek Başkanın yardımcısının yardımcısının ne üzerini aramışlar ne de yanında getirdiği torbalara bakmışlar. Öyle ki eşek başkanın yardımcısının yardımcısının ayak üstü yaptığı şakaya bir de gülmüşler. Diğer eşekler bu duruma görmüş ve şaşa kalmışlar. Düşünmüşler “Allah allah bu emir herkesi için geçerli değil miydi? Galiba biz yanlış anlamışız” demişler. Ancak eşeğin fıtratında vardır, yapılan işi fazla sorgulamaz. Bizim eşekler de fıtratları nasılsa öyle hareket etmişler.

Gel zaman git zaman; bizim kontrol memuru eşekler yine işlerinin başında, canla başla çalışırken yeri geldiğinde fakir eşeklere kızıp, mevkii sahibi eşeklerin önünde eğilirken, olanlar olmuş. Eşek köyü büyük bir saldırıya uğramış. Tabii bizim mükemmel ötesi kontrol memuru eşekler olaya hemen müdahale etmişler. Etmişler etmesine ancak çok geç kalmışlar. Çünkü “atı alan Üsküdar’ı geçmiş” sözünden yola çıkarak; fakir eşekleri yeren, mevkii sahibi eşekleri sorgulamadan kabul eden bizim kontrol memuru eşekler; yine sorgusuz sualsiz, aramadan, gerekli işlemi yapmadan önünde eğildikleri mevkii sahibi eşeğin kurt olduğunu anlayamadıkları için bütün bir köyü telef etmişler. Ne yapalım işte bazı hayvanların fıtratı da böyle, olan bütün köye olmuş.

597 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım