Hoşgeldiniz  

Eş Ayaklılar ve Özellikleri!

admin | 05 Ocak 2022 | Biyoloji, Fen Bilimleri, Genel, Hayvanlar Alemi

Eklembacaklı hayvanlardan gerçek eklem bacaklılar altdalının, kabuklular sınıfına giren bir takımdır. Latince adı İsopoda’dır. Bilinen türlerinin sayısı 4000 geçer. Bunların en yaygını tespihböceği yani Armadillidium türüdür. Çoğu türlere ad verilmediğinden Latince cins adlarıyla bilinirler. Denizde, karada ve tatlı suda yaşayan türleri vardır.

Gövdeleri baş, göğüs (toraks) ve karın (abdomen) olmak üzere üç bölüme ayrılır. Baş, bölünmemiş iki parçadır. Belirgin bir çift petekgöz taşır. Her gözdeki sadegöz (ommatidyum) sayısı tatlı su ve kara hayvanlarında 20-25 arasında değişir; denizde yaşayanlar da ise 3000 yaklaşmaktadır. Göğüs kısmı 8 bölütten oluşur; ancak bütün eşayaklılarda ilk bölüt genellikle başla birleşiktir. İlk iki bölütün birleştiği türler de vardır. Son göğüs bölütlerine çok benzedikleri için bunların ayrımı çok zordur. Eşayaklıların büyüklükleri 0,7 mm ile 38 cm arasında değişir; çoğu 5-20 mm uzunluğundadır.

Duyarga şeklindeki uzantıları, sayı ve çıkıntıları yer bakımından yengeçgillerinkine benzer. Baş kısmında 5 tane tek dallı duyarga vardır. Duyargalar genellikle uzunca olup, oldukça gelişmiş; kimi türlerde de av yakalayıcı çene kemiklerinden oluşmuştur. Eşayaklılardan örnekler; balıklar üzerinde dışasalak olarak yaşayan Gnathia türünün larvası. Tatlı sularda yaşayan Asellus. Dişi Phreatoicus. Küçük karidesin solungaçları arasında yaşayan Bopyrusun dişisidir.

Eşayaklılar çöp ve ot yiyerek beslenirler; ancak etçil türleri de vardır. Göğüs bölümünden çıkan ve birbirine çok benzeyen 7 çift uzantı, ayak olarak kullanılır. Her ayak; çıkıntısız, tek bir daldan oluşmuştur ve üzerinde 7 tane eklem vardır. Bu eklemlerden ilki vücuda yapışmıştır; geri kalan 6 eklem hareket eder. 7 çift bacağın ilk 3 çifti ön tarafa, öbür 4 çifti ise arkaya doğru yönlenmiştir. Bu özelliklerinden dolayı eşayaklılar oldukça hızlı yürüyebilirler. Ayrıca çoğu türler bacaklarını besin maddelerini tutmak için kullandıklarından genellikle ilk çift bacak beslenmeye yardımcı olur.

Karın kısmından çıkan ilk 5 çift uzantı solunum organlarını oluşturur. Bunlar ince, yassı, yaprağı andıran iki dallı uzantılardır. Karna yapışık dururlar ve gerektiğinde hareket ettirilirler. Yüzey kütikülleri çok ince olduğundan oksijin ve karbon dioksite karşı çok duyarlıdırlar. Karın kısmındaki solunum sistemi, gövdenin arkasında karnın göğüsle birleştiği kesimde yer alan yüreğe ulaşarak kan dolaşım sistemine bağlanır. Çoğu denizde yaşayan eşayaklılar 10000 m derinliklere kadar yayılmışlardır. Asalak yaşam sürdürenleri de vardır. Tatlı sularda yaşayan türlerin çoğunun gözleri ve renk maddeleri yoktur.

Kaynak: Hayvanlar Ansiklopedisi, Vikipedi,

12 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım