Hoşgeldiniz  

Erifa Nedir?

admin | 28 Ocak 2019 | Genel, Hayvanlar Alemi

Birçok medüzlerin, gelişmeleri sırasında polip evresinde aldıkları şekildir. Hayvan, silindir polip ya da scyphistoma aşamasından geçerken kas hareketleriyle ana gövdeden ayrılan, birkaç mm boyunda organizmalar oluşur. Bunlar üst üste dizili yuvarlaklardan meydana gelmiştir.

Merkezinde birbirine bağlı olan bu yuvarlakların çevresinde 8 lop vardır. Her bir lopta ikişer tane sarkık etli parça ve bir merkezi duyu dokunacı bulunur. Dizinin en altındaki yuvarlağın ortasında kare biçimindeki ağız yer alır.

Deniz yüzeyindeki sularda yaşayan efira, yakıcı kapsülleriyle yakaladığı plankton hayvancıklarını yiyerek beslenir. Büyüdükçe dışa doğru genişler ve sarkık et parçalarının arası dolarak ergin medüzlere benzemeye başlar. En altta bulunan ağız açıklığının köşeleri gelişerek kolumsu uzantılara dönüşür.

Efira yaz mevsimine kadar ergin bir medüz olup eşeyli üremeye geçebilecek duruma gelir. Bütün erfiralar, scyphistomadan oluşmadıkları gibi her efira da ergin bir medüz vermeyebilir. Kimi türlerde ve kimi koşullarda bu gelişmeler değişik olabilir.

Kaynak: Hayvanlar Ansiklopedisi, Vikipedi, Wikipedia,

173 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım