Hoşgeldiniz  

Engerek Yılanı ve Özellikleri!

admin | 26 Şubat 2019 | Genel, Hayvanlar Alemi

Omurgalı hayvanlardan sürüngenler sınıfının pullusürüngenler takımının yılanlar alttakımının olukluzehirlidişliler bölümüne ait bir hayvan türüdür. Latince adı Viperidae’dir. Aynı bölünün öbür familyası olan çıngıraklıyılangillerden daha zehirlidirler. En bilinen türü bayağı engerek yani Vipera Berus’tur. En küçük türü 30 cm uzunluğundaki çayırengereği yani Vipera Ursini’dir. En büyük türü ise 2 m uzunluğundaki Gabon engereyi yani Bitis Gabonica’dır. Engerekgiller çoğunlukla kısa, dolgun gövdeli, kısa kuyruklu kara hayvanlarıdır. Aralarında toprak altında ve kumda tüneller açan, ağaçlara ya da çalılıklara tırmananlar vardır. En ilginç özellikleri avlanmadaki davranışlarıdır. Av peşinde dolaşmayıp, avlarının kendilerine gelmesini bekleyen bu yılanlar, avlarını soktuktan sonra biraz beklerler ve izinden gidip hayvanın ölüsünü bulurlar. Bu izleme sırasında damarlarındaki tat ve koku alma organları çok işe yarar.

Sürekli olarak ağızlarına girip çıkan çatal dilleriyle havadaki koku moleküllerini yakalarlar ve dillerinin ucunu damaklarına sürterek aldıkları kokunun değerlendirmesini yaparlar. Uzun olan zehirli dişlerinin içleri boştur. Kullanılmadıkları zamanlar geriye doğru kıvrılabilen dişler, yılan avına saldırmak için ağzını açtığında dikleşirler; diplerindeki zehir keselerinde salgılanan zehir, boş dişin içinden geçerek avın vücuduna girer. Kimi türlerde zehir keseleri başın arkasında yer alır ve vücudunun 1/4 kadarını kaplar.

Avrupa engereği yani Vipera Aspis ve Akdeniz kumengereği Vipera Ammodytes Avrupa’nın güney kesimlerinde yaygındır. Bayağıengerek gibi sırtlarında koyu bir çizgi vardır. Boyları 80 cm geçmez. Russelengereği yani Vipera Russelli, Hint yarımdası ile Güneydoğu Asya arasındaki yörelerde yaşar. En tehlikeli türlerden olan ve boyu 160 cm bulan bu yılanın sırtında bir dizi oval benek vardır. Kurbağa, kertenkele ve küçük kuşlarla beslenir; çıplak ayakla dolaşan insanlar için de zaman zaman tehlikelidir.

Bitis cinsinden olan engereklere Afrika’da rastlanır. Şişenengerekler denilen bu yılanlar soludukları zaman ses çıkartırlar. Uzunlukları türlere göre değişir. Örneğin Peringuey engereği yani Bitis Peringueyi 30 cm den kısa olduğu halde Gabon Engereği 2 metreye varan uzunluktadır. Gergedanengereği yani Bitis Nasicornis, adını burun kısmının ucundaki dik duran pullarından almaktadır. Şişenenengerekler kobra kadar zehirlidirler; fakat zehirlerinin etkisi yavaş olup ancak 24 saat sonra öldürücü olurlar.

Afrika’da yaşayan Cerastes cinsine giren türlerin boynuzu andırır dik pulları vardır; bunlara boynuzluengerekler denir. Afrika’nın kuzeyinde ve Asya’nın güneybatısındaki çöllerde yaygındırlar. Vücutlarının yan taraflarında testere ucunu andıran pullar vardır. Yılan, kumun içinde kıvrıldığı zaman bu pullarla kumları yana doğru açar ya da vücudunun üstünü örter. En bilinen boynuzlu Mısır engereği yani Cerastes Cornutus türüdür.

Kaynak: Hayvanlar Ansiklopedisi, Vikipedi, Wikipedia,

121 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım