Hoşgeldiniz  

Engelli Olmalarına Rağmen Dünyayı Yöneten Liderler Kimlerdir?

admin | 10 Ağustos 2014 | Eğitim, Genel

Her ne kadar insanlar sağlam ve sağlıklı olsalar da dünyada iz bırakmadan yollarına devam ederler. Bazıları vardır ki engelli olmalarına rağmen Dünya’da adını altın harflerle yazdırıp, nesiller boyunca anılmaya devam ederler. İşte bunlardan bazıları;

1) Timurlenk (Aksak Timur): Moğol soyundan gelir, tüm Asya’yı istila ederek adından çokça söz ettirmiştir. Ankara Savaşı’nda Yıldırım Beyazıt’ı yenerek esir almıştır.

Timurlenk’in adında bulunan “lenk”, aksak anlamına gelmektedir. Savaşlar sırasında ayağına ve eline aldığı yaralar sonucu çolak ve topal kalmıştır. Buna rağmen ülkeleri fethetmeye devam etmiştir.

2) Louis Braille: Ünlü kaşif günümüzde halen kullanılmakta olan Braille Alfabesi’ni keşfetmiştir. Üç yaşından itibaren görme yetisini kaybeden kaşif, öğrenci olarak bulunduğu körler okulunda öğretmen olarak görev yapmıştır. Kitap da yazan Braille, kendisi gibi görme özürlü ışık olmak adına kendi ismi verilen alfabeyi keşfederek birçok özürlü insana yardımcı olmuştur.

3) Helen Keller: Sağır, dilsiz ve kör olan Helen Keller, birçok sağlam insandan daha fazla kitap okumuştur. Koklayarak, dokunarak öğrendiği hayatı anlamaya çalışmış ve 10 kitap yayınlamıştır. Engelli insanlarında kimseye muhtaç olmadan yaşayabileceğini ispatlamış, işaret dilini kullanarak yapmış olduğu konuşmalarla herkese umut aşılamıştır.

4) Beethoven: Gittikçe ilerleyen işitme engeline rağmen bugün bile dinlenen meşhur eserler bırakmıştır. Sağır olmasına rağmen 9. Senfonisini yazmış ve bu eser seslendirilirken orkestrayı yönetmiştir.

5) Thomas Alva Edison: Birçok buluşa imza atsa da en çok ampulü bulmasıyla tanırız Edison’u. İşitme engeline sahip bilim adamı, umutsuzluğa sürüklenmeden daha iyi icatlar yapmıştır. Gramofonun mucidi olarak da bilinen Edison 2500 yakın buluşun patentini almıştır.

6) Abraham Lincoln: Abraham Lincoln’ün elleri ve parmakları birbirine göre orantısız, ayakları uzun ve inceydi. Gözleri miyop, yüz şeklinde Marfan Sendromu bulunduğunu gösteren emareler vardı.

Siyasi hayatı yenilgilerle başlamasına rağmen azimli çalışması sonucu ABD’nin unutulmaz başkanlarından biridir. Köleliği kaldıran başkan, özlü sözleriyle de beğenilen bir liderdi.

7) Franklin Delano Rooselvelt: 39 yaşında geçirdiği çocuk felci hastalığı nedeniyle yürüyemez hale gelmiştir, buna rağmen azimle çalışmış, siyasi rakiplerine fark atarak ABD’nin 32. Başkanı olmuştur. Engellilere yardımlarda bulunmuş, sağlam kişiliği ve azmi sayesinde ABD’de 3 dönem başkan olarak seçilmiştir.

8) Stephen W. Hawking: ALS hastası olan bilim adamı, evrenin sırlarını anlatan bilim çalışmaları ve kitaplar yazdı. ALS hastalığında beyin sağlam kalsa da vücut çöker. Doktorların birkaç yıl ömür biçmelerine rağmen 50 yıl gibi uzun bir zaman yaşam mücadelesi verdi.

9) Blunkent: İngiltere’nin ilk görme engelli içişleri bakanı olan Blunkent, daha önce ülkenin görme engelli Eğitim ve İstihdam Bakanı olmuştur. Blair hükümeti zamanında Çalışma ve Emeklilik Bakanı olmuştur.

10) Emmanuelle Laborit: Fransız sinema aktristidir. Sinema ve tiyatroda sağır dilsiz kadın rollerinde oynamıştır. İşaret dilini öğrenen sanatçı birçok filmde rol almıştır.

1792 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım