Hoşgeldiniz  

Endüstri Devrimi, Kömür ve Küçük Casus!!!

admin | 04 Ocak 2018 | Bilim, Bilim Adamları ve Kaşifler, Ekonomi ve İş Dünyası, Genel, Teknoloji

Endüstri Devriminin en önemli nedeni kömürdür. Tabii İngiltere’de kömür madeninin bol olması ve buharlı makinelerde kullanmaya başlanmasıyla, endüstri neredeyse bir tekel halini aldı.

Büyük Britanya’nın ekonomik durumu yeni usta işi tekstil makineleri ve bu makinelerin buharla çalıştırılması yüzünden oldukça iyileşmekteydi. İngiliz liderlerin bu Endüstri Devrimini tekellerine alırlarsa, İngiltere’nin kolayca ekonomik anlamda dünyanın en güçlüsü olacağını anlamaları fazla uzun sürmedi. Bu nedenle günümüzde “demir perde” diyebileceğimiz bir engelleme oluşturuldu. Yeni makinelerin planlarının ülke dışına çıkmasına izin verilmedi; aynı şey bu yeni teknolojide uzmanlaşmış mühendisler için de geçerliydi. Birleşik Devletler’deki yeni ulus Büyük Britanya’dan ekonomik bağımsızlığını kazanmada yardımcı olması için bu yeni teknolojiyi istiyordu; çünkü bu olmadan politik bağımsızlığının pek değeri olmayacaktı. Bu nedenle karşı tarafa geçecek kimseleri yüreklendirerek bilgiyi çalmak için elinden geleni yaptı. Ve sonunda adamını buldu; bu, Samuel Slater (1768- 1835) idi.

Slater yeni teknolojiyi çok iyi bilen, fakat aynı zamanda sınıflara dayalı Büyük Britanya toplumunda fazla ilerleme şansı olmadığının farkında olan bir mühendisti. Birleşik Devletler bilgisi için para sunuyordu ve bunu kabul etmeye karar verdi. Tabii planları yanında götüremezdi, bu nedenle makinenin her detayını olanca zahmetine katlanarak ezberledi. Sonra bir çiftlik işçisinin kılığına girerek ülkeden gizlice kaçtı. 1789’da Birleşik Devletler’e ulaştı ve Rhode Island’daki zengin tüccarlarla kontrat yaptı. 1790’da hafızasına dayanarak Slater yeni makinelerle çalışan ilk Amerikan fabrikasını Rhode Island’daki Pawtucket’te inşa etmeye başladı. Endüstri Devrimi bu yolla Birleşik Devletler’e geldi ve üretim sürecinin bir kez başlamasından sonra, artık durdurulması mümkün olmadı. Bu süreç bugün de devam etmektedir. Tabii diğer uluslar da bu yarışta kendi yerlerini aldı.

285 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?
© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım