Hoşgeldiniz  

En Çok Mikrop Barındıran Alanlar Hangileridir?

admin | 01 Haziran 2015 | Genel, Sağlık

 

Ofisler birçok bilim adamı için virus yuvası. Yapılan araştırmalar ofislerde bulaşan mikrop miktarının yayılma olarak diğer alanlara göre daha fazla olduğunu ispatlamıştır. Özellikle ofis ortamında kullanılan buzdolabı, mikrodalga fırın ve kahve makinesi gibi alanlar mikrop miktarının artması için bire bir. Bu nedenle ellerinizi sık sık yıkamayı ihmal etmeyin.

Ofis tuvaletleri de yine diğer mikrop yuvalarından bir tanesi. Bu nedenle ellerinizi sık sık yıkayın ve tuvalet kapılarını açarken mendil kullanmayı ihmal etmeyin.

Arabalar da mikroplardan nasibini alan yerler. Hele çocuğunuz varsa daha da karışık. Araba koltukları da dahil olmak üzere birçok alanda çocukların kirli elleri mikrop dağıtımını sağlar.

Cep telefonları sık sık kullanılması ve dezenfekte olanağının az olması nedeniyle riskli bölge. Uzmanlar her 6 telefondan 1’de tehlikeli mikrop türünün bulunduğunu tespit etmiştir.

Mutfak Lavobosunu emin kimse düşünmemiştir. Verilere bakıldığında tuvalette santimetreye 100 mikrop düşerken bu oran mutfak labosunda 100.000’dir. Bu nedenle mutfak lavabosunun daha hijyenik olmasını sağlayın.

Bulaşık süngeri ve mutfak havlusu. Bu iki temizlik metaryali  de yine en çok mikrop barındıran maddelerden. O kadar ki gribal enfeksiyon virüsü, zatürre ve kan dolaşımı enfeksiyonlarına neden olan MRSA virüsü, tifo ve kolibasili virüsleri bulaşık süngeri ve mutfak havlusunda rahatlıkla yaşabilmekteler. Yapılması gereken bu metaryallleri çamur suyu ile dezenfekte etmek,

Banyo havluları da yine en çok mikrop yuvalarından bir tanesi. Havluları diğer ev sakinleri ile paylaşıyorsanız mikropları da paylaşıyorsunuz demektir. Yapılması gereken ise size özel havlu kullanın ve mümkün olduğunca sık yıkayın.

Klozetin sifonu her çekildiğinde klozetteki su 2 metreye kadar sıçrayabiliyor. Bu de mek oluyor ki çevredeki birçok eşyaya temas etme olasılığı yüksek, bu riski en aza indirmek için diş fırçası, havlu gibi malzemeleri belli bir yükseklikte tutup, diş fırçasını kapaklı kullanmaya dikkat edin.

Sıvı sabun mikropların toplanması engeller ve ölmesini sağlarlar. Ancak sıvı sabun kabı ve çubuğununda temizlenmesi gerekmektedir.

Çoğu mikrop yıkama ile değil kurutma sırasında ölür. Bu yüzden çamırlarınızı makinadan çıkartırken ellerinizin temiz olmasına dikkat edin, hatta elinizi yıkadıktan sonra çamarşırlarınızı çıkartın.

828 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?
© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım