Hoşgeldiniz  

Elektro Gitarın İcadı!!!

admin | 30 Kasım 2017 | Genel, Müzik, Teknoloji

Amerikalı enstrüman yapımcıları Adolph Rickenbacker ve Paul Bigsby tarafından icat edilen elektrogitar; tellerindeki titreşimleri elektrik sinyallerine dönüştüren bir alettir.

Blues ve caz gruplarının 1920 yıllarda çok popüler olduğu dönemlerde; bu gruplardaki gitaristler, trompet gibi enstrümanlarla rekabet edemedikleri için gitarların ses sistemlerini değiştirmeye karar verdiler. Kısa bir süre sonra müzisyenler, gitarlarına mikrofon takarak elde edebildikleri yeni seslerle deney yapmaya başladı. Ayrıca hoparlör ve ses yükseltici yani amplifikatör de kullandılar.

Adolph Rickenbacker, 1935 yılında arkasında özel bir mikrofonu bulunan plastik bir gitar yaptı. Yedi yıl sonra Paul Bigsby ilk gerçek elektrogitarın mücidig oldu. 1950 yılında elektrogitarlar “sallan yuvarlan” yani rock’n’roll olarak bilinen müzik türünün ortaya çıkmasında katkıda bulunmuştur.

Normal gitardan biraz farklı olarak gövdesinde tellerin altında bir vaya birden çok manyetik ses alıcısı bulunmaktadır. Manyetik, tel sargı içindeki bir mıknatıstır. Gitar çalındığında, manyetikler tellerden gelen titreşimleri elektrik sinyallerine dönüştürür. Elektrik siylalleri amplifikatör tarafından yükseltilir ve daha sonra hoparlör tarafından sese dönüştürülür.

Elektrogitar zamanla dijital gitar haline geldi. Dijital gitar daha temiz bir sese sahip olması ve ses mühendislerinin her telin sesini ayrı ayrı kontrol etmesini sağlıyordu. Bu konu da daha da ileri giden Rus bilim adamı ve müzisyen Leon Theremin, dünyanın ilk elektronik müzik enstrümanını icat etti ve buna Theremin adını verdi. Enstrümanı çalmak için ellerinizi yaklaştırıp oynatıyor ama ona dokunmanız gerekmiyor.

271 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım