09 Aralık 2017

Elektrikli Diş Fırçası Nasıl İcat Edildi?

Elektrikli Diş Fırçası Nasıl İcat Edildi?

Tarihe bakıldığında eski Mısırlılar yakılmış yumurta kabukları ve sığır toynaklarının küllerinden diş macunu yapmışlardı. 1938 yılında naylon diş fırçası üretilmiş ve kullanılmaya başlanmıştır.

Elektrikli Diş fırçası; Philippe-Guy Woog 1956 yılında İsviçre’de icat etti ve burada satışa sunuldu. Elektrikli diş fırçası içinde elektrik enerjisini harekete dönüştüren, dişleri ve diş etlerini fırçalamaya yardımcı olan bir ve içerisinde bulunan motorla çalışan bir alettir.

İlk elektrikli diş fırçası, manyetik bir yapıya sahip olup 1880 yılında Dr. Scott olarak adlandırılan İngiliz bilim adamıdır. Bunun yanında saç fırçası, diş fırçaları dahil olmak üzere her türlü elektrikli fırçayı satıyordu.

1956 yılında üretilen ilk elektrikli diş fırçası, yıl 1961 gösterdiğinde kablosuz olarak üretildi. Elektrikli diş fırçasının çalışma sistemine bakıldığında; elektrikli motor sayesinde diş fırçasının baş kısmının titremesi sağlanır. Elle fırçalamada dakikada 300 kez fırçalama yapılabilirken, elektrikli diş fırçasıyla dakikada 3000 ile 7000 kez fırçalama yapılabilir. Fırçalama hareketleri, dişteki bakteri plaklarını ve yiyecek artıklarını temizler.

Zaman içerisinde ses dalgalarıyla çalışan sonik diş fırçası 1983 yılında üretildi. Ses dalgalarıyla çalışan sonik diş fırçası, dakikada 30000 ile 40000 fırça darbesi gerçekleştirebilir. Titreşim, salyanızı veya tükürüğünüzü de hareket ettirdiği için diş fırçası kıllarının ulaşamadığı yerlerdeki plakları da sökebilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.