Hoşgeldiniz  

Elektrikli Balıklar ve Özellikleri!

admin | 12 Şubat 2019 | Genel, Hayvanlar Alemi

Elektrik akımı salabilme yeteneğini kazanmış, birbirleriyle ilgisi olmayan birkaç gruptan oluşan balıklardır. Elektrik akımı, savunma ve beslenme diğer yaratıkları zararsız hale getirmek, bir de dış ortam hakkında bilgi toplamak amacıyla salınır. Bu hayvanların elektrik akımı salmaları, kas ve sinirlerinin normal işlevlerinin bir sonucudur. Kasların kasılması için gerekli uyarıların sinirlerden ve sinir uçlarından geçişi, bir elektrik akımı aracılığıyla olur. Elektrikli balıklarda, bazı kasların kasılma yetenekleri ortadan kalkmış; buna karşılık elektrik alma güçleri artmıştır.

Elektrik uyarılarının salındığı sinir uçlarının boy ve sayıları artmış; bunun yanı sıra, elektrik organları, elektrik boşalımının organdan organa büyümesinin sağlayan bir batarya etkisi gösterecek şekilde dizilmişlerdir. Sinirler yalıtılmış olduğu için elektrik akımı balıkların kendilerine zarar vermez. Elektrik organlarının çalışmaları beynin denetimi altındadır.

Kıkırdaklı balıklardan olup, en iyi bilinen elektrikli balıklar, elektriklivatoz yani Torpedo cinsidir. Bunlar, yuvarlak ve disk şeklinde vücutları ve kısa kuyrukları olan, Akdeniz’de ve Atlas okyanusunun subtropikal kesimlerinde yaşayan balıklardır. Kumlu ya da çamurlu deniz diplerinde bulunurlar. En irileri, 1,5 m uzunluğunda ve 45 kg ağırlığında olan siyah elektriklivatoz yani Torpedo nobiliana türüdür. Bunların elektrik organları kanat şeklindeki yan yüzgeçlerindedir. Beslendikleri küçük kabuklu denizböceklerini hareketsiz duruma getirmeye yeterli olan 200 voltluk bir akım salabilirler. Bunlarla akraba olan Narcine cinsine giren bakılar ise Avustralya’da bulunurlar.

Kemiklibalıklardan olup, en iyi bilinen elektrikli balıklar ise Amazon havzasında bulunan Electrophorus adını taşıyan balıklardır. Yılanbalığınkine çok benzeyen görünümlerine rağmen bu balıklar gerçek yılanbalığı olmayıp sazanlarla akrabadırlar. Boyları 1.80 m kadar olabilir. Vücutlarının 7/8’ini kuyruk oluşturur. Besin kanalı, yürek, akciğerler, böbrekler ve üreme organları vücudun geri kalan bölümünde yer alırlar. Kuyruğun büyük bölümünde elektrik organları bulunur. Bu balıklar, avlarını hareketsiz duruma getirmek için yüksek voltajlı (500 volttan yüksek) bir akım; yön bulmak ve çevrelerindeki nesneleri saptamak için de daha zayıf bir akım olmak üzere iki türlü elektrik salabilirler.

Eletrikliyayın (Maloptururus Electricus) Nil ve çevresindeki ırmaklarda, Zambezi’de ve Afrika’daki bazı göllerde bulunan bir balıktır. Elektrik organları, hayvanın vücudunun büyük bir bölümünü kaplayan kaslardadır; 350 voltluk bir elektrik akımı salabilir.

Morymrid ya da fil burunlu balıkların elektrik organları, kuyruk ucundan başa kadar uzanır. Bu balıkların elektrik organlarında değişken frekanslı ve sürekli bir akım vardır. Balık dinlendiğinde en düşük değerde olan frekans, balık ürkütülünce ya da kızdırılınca dakikada 80-100 vuruşa çıkabilir. Bu şekilde kendini bir elektromagnetik alanla saran hayvan, bu alana giren herhangi bir elektrik iletkenini fark eder; avlarını ve düşmanlarını, yaşadığı bulanık ve çamurlu sularda bu yoldan saptayabilir.

Fil burunlu balıklarla akraba olan bıçakbalığı yani Gymnarchus Niloticus, yassılaşmış bir yılan balığına benzer. Bu balık da elektrik organlarını, avlanma ve savunmada kullanır. Görme duyusu oldukça zayıf olan bıçak balığı, çamurlu sularda yaşar.

Denizlerde yaşayan bir tek kemikli elektrik balığı topluluğu vardır. Bunlar yıldızbakan cinslerinin üyelerini olan dip balıklarıdır. Elektrik organları gözlerinin arkalarındaki çöküntülerde yer alır. Bu organları hem savunmak, hem de avlarını hareketsizleştirmek için kullanırlar. Ürettikleri elektrik akımı 50 volta kadar çıkabilir.

Kaynak: Hayvanlar Ansiklopedisi, Vikipedi,

165 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım