Hoşgeldiniz  

Elektrik Motorları!

admin | 20 Aralık 2018 | Bilim, Bilim Adamları ve Kaşifler, Fen Bilimleri, Genel, Teknoloji

Henry, Faraday’den ayrı olarak elektriksel indüksiyonu keşfetti; fakat bunlardan ikincisi, birkaç ay önce keşfini yayımladığından hakkı ona aittir. Henry daha sonra bunun tersi olan süreci inceledi. Manyetik kuvvet hatlarını kesen bakırdan bir tekerleğin dairesel hareketi bir elektrik akımı doğuruyorsa, o zaman bir elektrik akımının da dairesel hareket oluşturması gerekirdi.

Aslında Faraday bunu basit bir yoldan zaten göstermişti; fakat l83l’de Henry bu tür makinenin, yani elektrik akımı sağlanırsa bir tekerleğin döndüğü makinenin çok daha pratik bir çeşidini geliştirdi. Bu, ilk pratik elektrik motoruydu (Latince “hareket etmek” anlamındaki sözcükten).

Motorun önemi gerçekten de çok büyüktür. Bir motor isteğe göre büyük ya da küçük yapılabilir. Kilometrelerce öteden getirilen elektrikle çalışabilir. Hepsinden önemlisi buharlı motorun tersine
hemen çalıştırılıp kapatılabilir.

Faraday’in jeneratörü keşfetmesiyle (tabii yeterince iyileştirildikten sonra) olanaklı hale gelen ucuz ve bol elektrik, uygun şekilde çalıştırılma yolu olmasaydı yararsız kalacaktı. Yeterince geliştirildikten sonra Henry’nin motoru bunu sağladı; bu nedenle Faraday ve Henry kendi aralarında elektrik çağının öncülüğünü yaptılar.

Kaynak: Bilim ve Buluşlar Tarihi, Milliyet,

158 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım