Hoşgeldiniz  

Elektrik Akımı ve Pilin İcadı!

admin | 30 Aralık 2021 | Bilim, Bilim Adamları ve Kaşifler, Fen Bilimleri, Genel, Teknoloji

Ölü kasın aynı anda iki farklı metal dokunduğunda seğirdiğine dikkat eden Galvani, işin içinde elektriğin olduğuna ve kastan geldiğine karar vermişti. İtalyan Fizikçi Alessanciro Giuseppe Volta (1745- 1827) ise elektriğin metallerden geldiğini düşünüyordu. Böylece birbirine değen farklı metallerle deneyler yapmaya başladı ve kısa sürede haklı olduğuna inandı. 1800’de üretildiğinde dışarı çekilirse, sürekli olarak elektrik üreten aygıtlar yaptı. Bu, bir elektrik akımı yaratıyordu; ayrıca statik elektriğin akmayan elektrik şarjından çok daha kullanışlı olduğu anlaşıldı.

İlk başlarda Volta, akışı sağlamak için tuz çözeltisi bulunan kapları kullandı.
Kaplar birbirine bir kaptan diğerine daldırılmış metal yaylada bağlıydı. Yayların bir ucu bakırdan, diğer ucu da kalay ya da çinkodandı. Bir bütün olarak çalışan her cisim grubuna pil denilebileceğinden, Volta’nın aygıtı tarihteki ilk elektrikli pildi.

Daha sonraları Volta, küçük yuvarlak bakır ve çinko levhaları ve buna ilaveten tuz solüsyonunda ıslatılmış kartondan diskler kullanarak aygıtını daha katı ve daha az sulu bir hale getirdi. Bakır en altta olmak üzere, yukarı doğru diskler bakır, çinko, karton, bakır, çinko, karton vb. şeklinde sıralanıyordu. Bu pilin tepesine ve altına bir tel bağlandığında da devre tamamlanıyor ve elektrik akımı akıyordu.

Volta’nın pili, tuz çözeltisine batırılmış kartonla birbirlerinden ayrılan bakır ve çinko diski çiftlerinden oluşuyordu.

7 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım