Hoşgeldiniz  

Ekonomileri ile Devleşen Ancak Haritada Bile Zor Gördüğümüz Dünyanın En Küçük Ülkeleri Hangileridir?

admin | 10 Kasım 2014 | Dünyadan, Ekonomi ve İş Dünyası, Genel, Ülkeler

Bazı ülkeler var ki haritada bile zor görünüyorlar. Buna rağmen kültürel olarak zengin ve doğa içerisinde yer alıyorlar. İşte o küçük ülkelerden bazıları şöyle;

Andorra ;

İspanya ve Fransa arasında olan ülkenin nüfusu 75 bin kişidir. Fransa Pirene dağlarını sınırıdır. Bir vergi cenneti kabul edildiğinden çok ciddi göç almaktadır. Kayak pistleri, dutyfree alışveriş imkanı ile çok dikkat çeker. Dağlar ve vadiler ile harika bir doğası vardır.

Monoko ;

Monoko, dünyanın ikinci en küçük ülkesidir. İtalya sınırı ile Fransa arasındadır. 30 bin kişilik nüfusu ile bir prensliktir. Spor arabaları, zengin ve lüks kumarhaneleri ve seçkin otelleri ile dünyaca tanınır. Sahil şeridi, dağlık arazi manzaralıdır. Sanat galerileri, Jacques Cousteau’nun Oşinografi müzesi ve Akvaryumları ile dünyaca ünlüdür.

Lesotho ;

Güney Afrika ile çevrili olan ülke, uzun süre İngiliz egemenliğinde yaşamış ve 1960 yılında bağımsızlığını ilan etmiştir.  Kışın yağan kar nedeni ile ülke, en iyi kayak merkezlerindendir. Turizm başlıca gelir kaynağıdır. 30 bin kilometre toprağı, 2 milyon nüfusu vardır.

Brunei ;

Brunei, Malezya Borneo kıyısında küçük bir ülkedir. Petrol zenginliği nedeni ile ülke dünyanın en zengin ülkelerindendir. Yaklaşık 600 yıldır, kraliyet ile yönetilir. Şimdi bir parlamentosu da vardır. 400 bin nüfusu ile Malay ve Çin kültürünün sarayları ve camileri ile kent mükemmeldir. Mercan resifleri, yağmur ormanları ile ülke bir turizm ülkesidir.

Svaziland ;

Güney Afrika ve Mozambik sınırında olan ülke, turizm ile ön plandadır. Beyaz gergedanları, aslan ve zebraları, filleri ile doğa parklarına sahiptir. Yaban hayatı hala devam etmektedir.  Afrika’nın en küçük ülkelerindendir. Krallık ile yönetilir. 17 bin kilometre alan içinde 1.5 milyon nüfusu vardır.

Lüksemburg ;

Fransa, Almanya ve Belçika arasında olan ülke, masal gibi kaleleri ve küçük köyleri olan bir ülkedir. Teknoloji ve çelik endüstrisi gelişmiştir. Zengin bir ülkedir. Nüfusu, 500 bin kişidir. Turizm konusunda her yıl ciddi oranda gelir elde eder.

San Marino ;

İtalya’nın tam ortasında olan ülke, 1599 yılından bu yana bağımsız bir ülkedir. 30 bin kişilik nüfusa ve 24 bin kilometre kare toplam alana sahiptir.  Dağlık manzarası, iyi korunmuş ortaçağ ve Rönesans dönemi kaleleri ve efsaneler ile dolu bir geçmişe sahiptir. İtalya’ya gelen turistlerin uğrak yeri olan ülke, her yıl 2-3 milyon turist ağırlamaktadır.

Liechtenstein ;

Bir prenslik olan ülke, Avusturya ve İsviçre arasında küçük bir noktadır. Almanca konuşulur.  Güzel dağ manzarası, kayak, klasik mimarisi ve şirin dağ köyleri ile bilinen ülke turizm geliri sağlar. 30 bin kişilik nüfusu vardır. Anayasal monarşi ile yönetilir. İsviçre ile olan ekonomik bağlantıları çok güçlüdür.

1015 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?
© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım