Hoşgeldiniz  

Ekonomik Değerlerin Mekanlaşmış Halleri!!!

admin | 16 Ağustos 2018 | Ekonomi ve İş Dünyası, Genel

Ekonomi her ne kadar kağıt üstün ve görünmeyen değerlerden oluştuğu düşünülse de ekonomik faliyetlerin vücut bulduğu mekanlar vardır. Bunlar; piyasalar, pazarlar, borsa vs. Aslında ekonomiyi kafamızda biçimlendirirken bu noktalardan rahatça yararlanabiliriz. Örneğin Tahta Kale, her zaman haberlerde adı geçer ve yabancı para birimlerinin rahatça takip edildiği ve alınıp satıldığı bir alandır. Evet artık ekonomik değerleri yavaşça kafamızda şekillendirmeye başladık.

Borsa bilindiği üzere çeşitli şirketlere ait hisse senetlerinin alıp satıldığı bir alandır. Piyasa ve pazar da özellikle mal ve hizmetlerin alınıp satıldığı yer ya da ortamdır. Kuşkusuz bazı piyasalar da yer unsuru olmadan herşey bilgisayar üzerinden de halledilebilir. Aslında günümüzde artık piyasa denildiğinde bilgisayar üzerinde yapılan araştırma akla gelmeye başladı. Ancak halen bazı piyasalarda belli bir yere ihtiyaç duymaktadır. Örneğin Toptancı Halleri vs gibi.

Bu konuda en iyi kitaplardan biri olan ve Ekonomi’yi en rahat biçimde anlamamızı sağlayan Mahfi Eğilmez’in Örneklerle Kolay Ekonomi kitabında yer alan ve bu konuda bizi daha bilgili kılacağını düşündüğümüz bir bölümünü konumuzla alakalı olması ve piyasayı net bir şekilde anlatması nedeniyle  aşağıda eklemiş bulunmaktayız.

Piyasalar kuruluş yeri ya da biçimine göre ikiye ayrılır:
1) Belirli bir toplanma yeri olan ve alıcıyla satıcının fiilen karşılaştığı piyasalar. Bunların en bilinen örneği mahalle pazarları veya alışveriş merkezleridir.
2) Belirli bir toplanma yeri olmayan ve alıcıyla satıcının fiilen karşılaşmasına gerek olmayan piyasalar. Bunların en
bilinen örneği malların ilerideki fiyatlarıyla bugünden alınıp satılabildiği future piyasalarıdır. Piyasa, kapitalist sistemin temel unsurudur. Bir ekonomik sistemin yanıtlaması gereken sorular şunlardır: Üretim, kimin için, hangi bedelle ve ne miktar yapılacaktır? Kapitalist sistemde bütün bu soruların yanıtını piyasa sistemi verir. Biraz daha yakından bakıldığında piyasanın 5 fonksiyonu olduğunu söylemek mümkündür:
1) Piyasa, değerleri belirler. Herhangi bir mal ya da hizmetin fiyatı piyasada arz ve talep kuralları çerçevesinde oluşur.
2) Piyasa, üretimi örgütler. Üretim piyasada oluşan talebe göre biçimlenir.
3) Piyasa, üretilen mal ve hizmetin dağıtımını sağlar. Talep neredeyse üretilen mal ve hizmetler oraya kayar ve arz ile talebin buluşması sağlanır.
4) Piyasa, rasyonelliği sağlar. Piyasada belirlenen ve talep fazlası olduğu sürece yükselen fiyat, talep fazlasını frenler ve arz-talep arasındaki dengeyi sağlar.
5) Piyasa, geleceği biçimlendirir. Ekonomik gelişme piyasada oluşan tasarruf ve ondan desteklenen yatırım sayesinde
olur.

Kaynak: Hürriyet,

172 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?
© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım