Hoşgeldiniz  

Ekonomi Nedir? Arz ve Talep Eğrisi Nedir?

admin | 14 Ağustos 2018 | Ekonomi ve İş Dünyası, Genel

Ekonomi denince akla lise ve üniversite kitaplarının ilk derslerinde gördüğüm;”sınırsız insan ihtiyacının sınırlı kaynaklarla giderilmesidir” kelimesidir. Artık kafada nasıl yer ettiyse. Diğer adları İktisat ya da tasarruf olarak da bilinmektedir. Ancak bizde en çok İktisat kelimesi kalmıştır akılda. Günümüzde daha net görülmekle birlikte insan ihtiyaçları artmış bunu karşılamak için sınrılı kaynak kullanımı da bir o kadar artmıştır.

Ekonomi’de kullanılan en çok terimlerden biri de arz talep meselesi, ayrıca iş gücünü de unutmamak gerek. Ancak arz ve talepler, grafikler, eğriler akıldan çıkmayan en önemli konulardan biriydi. Ekonomide arz dediğimiz şey basit olarak bir malın satışa sunulan miktarıdır. Talep dediğimiz şey de yine basit olarak bir maldan satın almak isteyenlerin alma isteğidir. Arz, talepten fazlaysa malın fiyatı düşer; talep, arzdan fazlaysa malın fiyatı yükselir. Başka bir deyişle, bir piyasada mal çok buna karşılık o malı almak isteyenlerin sayısı azsa, o malın fiyatı ucuzlar. Tersi
olursa, mal az ama o malı almak isteyenlerin sayısı çoksa, o zaman o malın fiyatı artar.

Bu konuya en iyi örnekleri pazarlarda görebilirsiniz. Mevsimde herhangi bir sorun yaşanmazsa ve ürünler istediğimizden daha fazla üretilirse doğal olarak fazlaca ürünümüz olur. Ancak piyasa içinde ve dış talepte aynı oranda artış yoksa o zaman o ürünlerin fiyatları düşecektir. Yine aynı örnekten yola çıkarak, o yıl içerisinde kuraklık olduğu ve yeterli ürün elde edilemediğini düşünelim. Bu sefer arza konu ürünler az, talep fazla olacaktır. Bu da fiyat artışını ortaya çıkarır. İşte bu örnekler en iyi arz talep meselesini anlatır.

188 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?
© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım