Hoşgeldiniz  

Ekmek Kızartma Makine Nasıl İcat Edildi?

admin | 29 Kasım 2017 | Bilim Adamları ve Kaşifler, Genel, Teknoloji

Ekmek kızartma makinesi bilindiği üzere, ekmek dilimlerinin iki taraflı olarak kızartılmasını sağlar. Makine içerisine konulan ekmek kızardığında ısıtıcı otomatik olarak kapanır ve ekmek yukarı itilir. 1919 yılında Amerikalı Charles Strite tarafından icat edildi. ilk tost makinesinin piyasaya sürülmesi ise 1913 yılında General Elektrik şirketi tarafından gerçekleştirildi. İlk başlarda ekmeğin bir tarafı kızardığında elle diğer tarafını çevirip kızartılıyordu, böylece ekmek daha kolay yanıyordu.

Amerikalı Charles Strite, Minnesota’daki bir fabrikada tamirci olarak çalışıyordu. Şirketin kafeteryasından aldığı kızarmış ekmeğin yanık olmasından hoşlanmıyordu. Strite, ekmek kızardığında ekmeği yukarı fırlatan bir yayı olan ve elektiği zamanında kesen zaman ayarlı bir makine icat etti.

Tost makinesinin içinde bulunan ısıtıcı, izolasyon plakasına sarılmış uzun bir telden oluşmaktadır. Bu tele elektrik verildiğinde, tel kıpkırmızı olur. Ekmek kızartma makinesinin iki veya üç ısıtıcısı vardır. Ekmek dilimi, fırlatma yaylı tepsinin iki tarafındaki ısıtıcıların arasındaki boşluğa yerleştirilir. Emekler kızardığında, zamanlayıcı ısıtıcılara giden elektriği otomatik olarak keser ve fırlatma yayını devreye sokar.

Amerikalı Otto Rohwedder’in 1928 yılında dilimlenmiş ekmeği icat etmesiyle ekmek kızartma makinesinin popülerliği artmıştır. İki dilim yerine dört dilim ekmek kızartabilen ekmek kızartma makineleri vardır. Bir dilim ekmeği kızartmak için harcanan elektrik enerjisiyle 50 kg ağırlığı 140 metre yüksekliğindeki bir binanın tepesine taşımak için harcanan enerji aşağı yukarı aynıdır.

287 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım