Hoşgeldiniz  

Ekliceler ve Özellikleri!

admin | 11 Şubat 2019 | Biyoloji, Genel, Hayvanlar Alemi

Sölomlu hayvanlardan ikincilağızlılar filumunun kordalılar altfilumunun gömlekliler dalına giren bir sınıftır. Latince adı Larvacea’dır. Çok küçük planktonik deniz hayvanlarıdır. En ilginç yönleri, yaşantıları boyunca hep larva şeklini sürdürmeleridir. Serbest yüzerler ve kurbağa yavrusunu andırırlar. Birçok balık yavrularının başlıca besinlerini oluştururlar. Vücutlarının bütün organları baş bölümünde toplanmıştır.

İki solungaç yarıkları, su kanalı görevini görür. Solungaçlarının çevresinde bulunan kirpiklerin titreşimi, içinde besin maddelerinin bulunduğu beslenme için gerekli su dalgalarını harekete geçirecek güçte değildir. Bu görevi kuyruk hareketi görür. Baş bölümündeki bezelerden salgalanan bir sıvı, eklicelerin, içine yerleştikleri 6 mm uzunluğunda ,”ev” denilen bir kılıf oluşturmaya yarar. Bu kılıfın girişinde, küçük organizmalardan başka her şeyi dışarı atabilen ağ örtülü bir perde vardır.

Kuyruğun hareketiyle boğazdan, solungaçlarda ve kılıftan geçen bir su akımı oluşur ve hayvanın besini olan küçük bitkiler, ikinci daha sık örgülü bir perde üzerinde toplanır. Bu perde dolduğu taktirde hayvan en geç 15 dakika kılıfından ayrılıp yeni bir kılıf salgayabilir. Eklicekler sınıfı Fritillaria, Oikopleura ve eklice (Appendicularia) olmak üzere 3 cinse ayrılır. Bunlardan eklice cinsi en iyi bilinenidir. Ekliceler sınıfına giren türlerin sayısı ise 80’e yakındır.

Kaynak: Bilim ve Buluşlar Tarihi, Wikipedia,

177 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım