Hoşgeldiniz  

Ekiuroyipler, Bonelya ve Özellikleri!

admin | 29 Ocak 2019 | Genel, Hayvanlar Alemi

Sölomlu hayvanlardan halkalıkurtlar dalının kıllıayaklılar sınıfına giren bir takımıdır. Latince adı Echiuroidea’dır. Vücutları yumurta ya da silindir biçimindedir. Hepsi denizde, kaya oyuklarında ya da kum içinde açtıkları deliklerde yaşar. Genellikle karın bölgelerinde bir çift büyük kıl bulunur. Hayvan erginleştikçe gövdesindeki halkalar kaybolur. Bu özelliklerinden dolayı halkakurtları dalından olmadıkları ve kendi başlarına ekiuroyipler adlı takımı oluşturdukları ileri sürülür.

En iyi bilinen türlerinden yeşil bonelya yani Bonellia Viridis, ılık denizlerde, kıyı yakınlarındaki kaya oluklarında yaşar. Bütün ekiuroyiplerde varolan hortum şeklindeki burun uzantısı dişi bonelyada 60 cm kadar ulaşır. Bununla kayalar üzerindeki ince yosun tabakalarını sayısız kolların yardımıyla ağzına alır.

Erkekler çok küçük kıllıayaklı hayvancıklardır ve dişinin eşeylik organı halkasında yaşarlar. Her dişide 10 ya da daha fazla erkek bulunabilir.

Bonelyanın diğer ilginç bir özelliği de kendisine renk veren bonellin maddesidir. Deniz yosunlarından gelen klorofilin çözülmüş bir şekli olan bu renk maddesinin çok sayıda omurgalı hayvanlar üzerinde zehirleyici etkileri görülmüştür. Işık aldığı zaman bonelya için de tehlikeli olduğundan, bu hayvan hep ışığın etkisinden uzak yerlerde, deliklerde yaşayarak tehlikeden korunur.

Kaynak: Hayvanlar Ansiklopedisi, Vikipedi,

126 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım