Hoşgeldiniz  

Düz Kanatlılar ve Özellikleri!

admin | 28 Ocak 2019 | Genel, Hayvanlar Alemi

Sölomlu hayvanlardan eklembacaklılar dalının böcekler sınıfının kanatlılar altsınıfına giren bir takımdır. Latince adı Orthoptera’dır. Orta irilikliktedirler. Duyargaları oldukça kısadır. Vücutları 30’dan az boğumdan meydana gelmiştir.

Başlarının arkasında eyer şeklinde bir bölüm vardır. Pronotum denen bu bölüm toraks denilen göğüs bölümünün ön kesimini korur. Genellikle tüm gelişmiş iki çift kanatları vardır. Ancak bazı türlerde kanatlar az gelişmiştir; bazılarında da hiç kanat yoktur. Zar yapısında olan arka kanatlar, hayvan hareketsiz dururken bir yelpaze gibi kapanır, daha dayanıklı olan ön kanatlarının altına girerler. Arka ayaklar çok gelişmiş, kimi türlerde sıçramaya elverişli bir biçim almıştır. Sıçramayı sağlayan kasların arka oyukların dış tarafına bağlantısı ilginç bir çapraz dikiş yapısı gösterir.

Dişinin gövde ucunda dört kovuklu ve kısa bir yumurtlama organı vardır. Dişi, yumurtalarını koruyucu bir kese içinde yere bırakır. Bir kuluçkadaki yumurta sayısı dört ile birkaç yüz arasında değişir. Yumurtadan çıkan yeni canlılar, kanatsız oldukları ve ancak 4-8 defa deri değiştirdikten sonra erginleştikleri halde dış görünüşte ergin canlılara benzerler. Bu 4-8 aşamalık başkalaşma döneminin süresi birkaç hafta ya da aylarca sürebilir.

Düzkanatlıların pek çoğu, arka oylukları kapalı durumdaki ön kanatlarına sürterek ses çıkartır. Kış ötüşünü andıran bu ses böceğin türüne göre değişir. Bazı türlerde erkek dişileri çağırmak için oldukça karmaşık bir ses çıkarır; bunun yanında, vücut ve duyargalarıyla, birtakım uyumlu hareketler de yapar. Tüm gelişmiş bir ses çıkarma aygıtına sahip olan, genellikle erkektir; bazı türlerde dişi de erkeğinkine benzer ses çıkarır. İşitme organı hem erkekte hem de dişide gövdenin iki yanında bulunur.

Kaynak: Hayvanlar Ansiklopedisi, Vikipedi,

173 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım