08 Aralık 2017

Dünyanın Şeklinin Tarihsel Süreci!!!

Dünyanın Şeklinin Tarihsel Süreci!!!

Principia’da Newton, Richer’in Fransız Guyana’sındaki Cayenne’e yaptığı Mars’ın paralaksını belirlemeye yardım eden keşif seferinden bahsetmişti. Oradayken Richer bir sarkacın Paris’te olduğundan daha yavaş sallandığını buldu; böylece Paris’te doğru olan bir saat Cayenne’de günde iki buçuk dakika geri kalıyordu.

Newton bunun nedeninin kütle çekimi kuvvetinin Cayenne’de Paris’te olduğundan biraz daha zayıf olmasından veya Cayenne’nin Dünya’nın merkezinden Paris’ e göre daha uzak olmasından kaynaklanabileceğini işaret etti. Cayenne, Paris gibi deniz seviyesinde bulunduğundan, çıkarılan sonuç, deniz seviyesinin Cayenne’de Paris’te olduğundan daha yüksek olması gerektiğiydi.

Newton bir cisim kendi ekseni etrafında döndüğünde, belirli bir dereceye kadar merkezkaç kuvvetinin yerçekimi gücüne karşı yönde etkisini göstereceğini ve bu karşı kuvvetin kutuplarda sıfır olacağını ve kutuplardan uzaklaşıldığında gittikçe güçlenerek ekvatorda en yüksek
seviyesine ulaşacağını gösterdi. Bir başka deyişle merkezkaç etkisi, ekvatorda bir şişkinliğe yol açıyor ve bu da Dünya’nın ekvatordaki çapının kutuplar arası çapından daha uzun olmasına neden oluyordu.

Dünya’dan çok daha büyük olan Jüpiter ve Satürn daha hızlı dönerler ve ayrıca daha hafif maddeden oluşurlar. Bu gezegenlerde ekvatorlarındaki şişkinlik o kadar büyüktür ki, yörüngeleri daireselden çok açıkça elips şeklindedir. Dünya’nın kutuptan kutba çizilen dış hattının da, (çıplak gözle bakıldığında fark edilmese de) elips şeklinde olması gerekiyordu. Newton’un akıl yürütmesine göre Dünya, Güneş ve Ay gibi mükemmel bir küre şeklinde değil, kutupları yassılaşmış küremsi cisim olmalıydı.

Kaynak: Bilim ve Buluşlar Tarihi,

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.