24 Ocak 2016

Dünya’nın Küre Şeklinde Olduğunun İlk Tespiti!!

Dünya’nın Küre Şeklinde Olduğunun İlk Tespiti!!

Dünya bir gölün yüzeyinden bakıldığında düz olduğu düşünülse de Dünya’ya bakan herkes kara yüzeyinin engebeli ve düzensiz olduğunu fark edebilir.

dünyanın-şekli

Pythagoras MÖ 520 yıllarında Dünya’nın düz değil de küre şeklinde olduğunu ileri süren ilk kişidir. Ancak MÖ 350 yıllarında bunun nedenlerini özetleyen Aristo olmuştu.

Kuzeye doğru gidildikçe yıldızlar kuzeydeki ufuk çizgisinden doğar ve güneydeki ufuk çizgisinden batarlar; güneye gidildiğinde ise tersi olur. Ay tutulması sırasında Dünya’nın ay üzerine düşen gölgesi her zaman daireseldir. Gemiler denizde uzaklaştıkça gövde kısmı daima palavra üstündeki kısımdan önce kaybolur ve bu her yönde tekrarlanır. Bunlar aslında Dünya’nın küre şeklinde olduğunu göstermekteydi.

d4c6bdc5fc052bda8a5053316f62455c_1311852404

Ancak o dönemde bu fikre alışkın olmayan ve kabullenemeyen insanlar vardı. Bu nedenle birçok zaman bilim ve keşiflerin önüne geçmiş ve doğru bilginin geç öğrenilmesine neden olmuşlardı. Bu tür çalışma yapan kaşiflerin ve fizofların ya şaka yaptıklarını ya da deli olduklarını düşünürlerdi.

donendunya

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.