Hoşgeldiniz  

Dünyanın En Saçma ve En Mantıklı Yasakları Nelerdir?

admin | 03 Haziran 2014 | Genel

Dünyanın En Saçma ve En Mantıklı Yasakları Nelerdir?

Yasemin Çiçeğini Yasaklayan Ülke: Tunus’ta yaşanan Yasemin devriminden ilham alan protestolarda sonra Çin Hükümeti yasemin çiçeğini yasakladı.

Sarı Rengi Yasaklayan Ülke: Malezya Hükümeti 2011 yılında muhalif grup tarafından kendilerine simge olarak seçilen sarı renkli bütün giyecek, aksesuar vs. yasaklayarak sindirmeye çalışmışlardır.

Cep Telefonu Yasağı: Fidel Castro döneminde sadece üst düzey yöneticilerin cep telefonu kullanmasına izin veriliyordu.

Sakız Yasağı: Sokaklara atılan sakızlar nedeniyle 1992 yılına kadar Singapur’da sakızın üretimi ve ithalatı yasaktı.

Kadınlara Araba Kullanma Yasağı: Suudi Arabistan’da da kadınlar araba sürebiliyor ancak ehliyet alamıyorlar.

Reenkarne Olmak Yasak: Çin hükümeti, Tibetli Budistler üzerinde baskı kurmak ve inançlarını izne tabi kılmak amacıyla reenkarne olmayı yasakladı.

Ketçap Yasağı: Fransa 2011 yılında ketçap kullanımını okullarda yasakladı. Nedeni ise sağlık olaylarından ziyade Fransız mutfağına yakışmıyor diye.

Plastik Torbaların Yasaklanması: Bangladeş hükümeti 2002 yılında plastik alış veriş torbalarını yasaklayarak “mantıklı yasaklar” listesinde yer aldı.

Bebek Yürüteci Yasağı: Yürüteçle büyütülen çocukların motor gelişimlerinde gecikmeler tespit edince Kanadalı yetkililer büyüteci yasaklamışlardır. Böylece mantıklı bir yasak getirmiş oldular.

Zaman Yolculuğuna Yasak: Çin’de film ve programlarda zaman yolculuğuna ilişkin sahneler yasaklanmıştır.

Oyun Konsollarına Yasak: Gençlerin zamanlarını boşa harcamalarına neden olduğu ve çalışmalarına engel olduğu düşüncesiyle Çin 2000 yılında oyun konsollarını yasakladı.

Emo Tarzı Giyim Yasak: Rusya emo tarzı giyinmeyi yasaklayarak gençler arasında artış göstermekte olan intihar olaylarını engellemeye çalışmak olarak ifade ediliyor.

Batı Tarzı Saç Modellerine yasak: İran batı özentisini engellemek için batı tarzı saç modellerini yasakladı.

Sevgililer Günü Yasağı: Suudi Arabistan’da sevgililer günü ve sevgililer gününde satılan kırmızı renkli her şey yasaklandı.

Scrabble Yasağı: “çok entel” olduğu gerekçesiyle Scrabble oyunu 1980 yılında Romanya Devlet Başkanı Nicolae Ceausescu tarafından yasaklandı.

İsim Yasağı: Danimarka’da bebeğinize isim koymak istediğinizde yaklaşık 24.000 ismin bulunduğu ve hükümet tarafından onaylanmış isimler kataloğundan seçim yapmak zorundasınız. Başka bir isim vermek isteminiz durumunda izin başvurusunda bulunmanız gerekmektedir.

DOĞRU YA DA YANLIŞ ŞU ANDA BİRAZ OLSUN TEBESSÜM EDEBİLİYORSANIZ BU İŞİ BAŞARMIŞIZ DEMEKTİR. :))

 

1394 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?
© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım