Hoşgeldiniz  

Dünyanın En İyi Kadın Ajanları Kimlerdir?

admin | 09 Ağustos 2014 | Genel

Ajanlık her ne kadar erkeklerle özdeşleştirilse de tarihte erkekler kadar başarılı olmuş kadın ajanlarda bulunmaktadır. Kadın ajanlar hem kültürleri, hem cazibeleri, hem de güzellikleriyle tarihte birçok olayın yaşanmasında yer almışlardır. İşte dünyanın en iyi kadın ajanları.

Mata Hari

1876 da Hollanda da dünyaya geldi. Gerçek adı Margarete Zelle, 1. Dünya Savaşı sırasında dansçı kimliğiyle yer aldı. İlk önce Almanlar için çalışan Mata Hari, Fransızlar tarafından fark edilince bu sefer iki taraf  için de çalışmaya başladı. Fransızlar için fazla güven telkin etmediği düşünülen Mata Hari, Belçika’ya 6 Fransız ajan ile ilişki kurması için gönderildi. 15 gün içerisinde 6 ajanın tamamı yakalandı ve kurşuna dizildi.

Fraulein Doktor

Alman Doktor ve seksolog Magnus Hirschfield’e göre “Çelik gibi sinirleri olan, soğuk, kafası bir makineden farksız işleyen, cinselliği gayet iyi kontrol eden, muhteşem bir vücuda ve şeytani gözlere sahip” diye tarif edilen Fraulein Doktor diğer adıyla Annemarie Lesser, Berlin’de yaşadı. I. Dünya Savaşı sırasında Fransız subayları baştan çıkararak gerekli bilgileri ediniyordu. Kokain bağımlısı olduğu söylenen Fraulein Doktor çeşitli kimliklere girerek 3 adamı öldürmüş ve bir çok kere yakalanmanın eşiğinden kıl payı kurtulmuştur.

Kraliçe Stephanie Julianna Von Hohenlohe

Avusturya doğumlu. Almanya ve ABD için ajanlık yaptı. 1930 yılında eğitimi, varlığı ve güzelliğiyle Londra aristokrasisi arasında iyi bir çevre edindi. Daha sonra Hitler için ajanlık yapmaya başladı. 2. Dünya Savaşı’ndan sonra İngiltere’de kendini güvende hissetmeyerek ABD’ye yerleşti. ABD de Hitler’in psikolojik profilini anlatan bir kitaba yardımcı oldu.

Louise de Bettignies

1880 yılında Fransa’da varlıklı bir ailenin kızı olarak doğdu. İyi bir eğitim aldı ve pek çok dil konuşabiliyordu. Savaşın başlamasıyla hem Fransızlar hem de İngilizler Louise de Bettignies ile çalışmak istedi. Ancak o İngiliz İstihbaratı’nı seçti. Daha çok bir kurye görevi gören Bettignies, İngiliz İstihbarat Birimi tarafından değeri ölçülemez hizmetler verdiği kaydedildi. İngiliz askeri nişanı Palm madalyası ile ödüllendirildi ve adına bir anıt dikildi.

Elizabeth Bentley

ABD doğumlu Bentley, Sovyetler Birliği ve ABD için ajanlık yaptı. 2. Dünya Savaşı sırasında ABD’deki en başarılı Sovyet casuslarındandı. Naziler hakkında elde ettiği bilgileri Sovyetler Birliği’ne bildiriyordu. Sevgilisi ölünce ve Sovyet Birliği’ndeki kontaklarını kaybedince ABD’deki FBI örgütüne 150 kişiye yakın Sovyet ajanının ismini bildirdi.

Marthe Richer

Çifte ajanlık yapabilen nadir kadınlardan biridir. Fransa’da doğdu ve Frasızlar için ajanlık yaptı. Alman Baron Hans Von Krohn’la bağlantı kurup onun metresi oldu. Van Krohn’a Almanya için ajanlık yapmak istediğine dair ikna etti, bu sırada elde ettiği bilgileri Fransa’ya gönderdi. Richer, Alman denizaltılarının İspanya sahilindeki yakıt ikmali noktaları ve Alman ajanlarının Pireneler’den geçmek için kullandığı yollarla ilgili önemli bilgileri Fransızlara ulaştırdı. Savaş bittiğinde van Krohn ile yaşadığı ilişki nedeniyle Fransız hükümeti tarafından göz ardı edildi.

Lona Cohen

Sovyetler Birliği casusuydu. Savaş sonrası eşiyle birlikte Londra’ya yerleşti. İngiliz ordusunun sırlarını Sovyetler Birliği’ne taşıdı. Fark edilince İngiltere tarafından 20 yıl hapis cezasına çarptırıldı. İki ülke arasında casus değişimi sayesinde ülkesine döndü ve ülkesi tarafından onur madalyasına layık görüldü.

Violette Szabo
Paris’te doğdu, daha sonra İngiltere’ye yerleşti. İngiliz Gizli Servisi’ne girdi. Fransız Direnişi’nde başarılı girişimleri oldu. Almanlarla büyük çatışmaya giren Szabo, mücadelesine sonuna kadar devam etti. Ravensburck toplama kampına getirilen Szabo, Nazilere meydan okudu ve birçok mahkuma ilham kaynağı oldu. 23 yaşında toplama kampında kurşuna dizilerek idam edildi.

5817 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım