Hoşgeldiniz  

Dünyanın En İlginç Festivali Hangileridir? Nerelerde Yapılır?

admin | 08 Kasım 2014 | Dünyadan, Genel, Ülkeler

Brezilya’da gerçekleştirilen Rio Karnavalı haricinde aslında her yıl çeşitli ülkelerde birbirinden ilginç festivaller ve törenler düzenleniyor. İşte bunlardan bazıları;

Domates Festivali (İspanya): La Tomatina” domates festivali her yıl Ağustos ayının son Çarşamba günü İspanya, Valencia yakınlarındaki Bunol şehrinde düzenlenir. Festivale yaklaşık 40 bin kişi katılır. Festival boyunca insanlar isminden de anlaşılacağı üzere domatesleri birbirlerine atarak eğleniyor ve etkinliğin 1940’lı yıllardan bu yana yapıldığı sanılıyor.

Lantern Festivali (Tayvan): Dünyanın en büyük fener festivali olarak da bilinen ve her yıl Tayvan’da düzenlenen Lantern Festivali gerçek bir görsel şölen sunuyor. Gökyüzüne yüzlerce fenerin asıldığı etkinlikte geceyi de haliyle bu ışıkların altında geçiriyor ve unutulmaz bir an yaşıyorsunuz.

Venedik Karnavalı (İtalya): Venedik’te her yıl gerçekleştirilen ve 40 gün süren bu karnavalın en önemli özelliği herkesin maske giymesidir. Rönesans döneminden bu yana yapılan bu etkinlik her yılın başında, Venedik halkı San Marco Meydanı’nda maskeleriyle karnaval geleneğini devam ettirir.

Holi festivali (Hindistan): Hintliler baharın gelişini, bahara yakışan bir coşku ve renk cümbüşü oluşturan “Holi Festivali”; diğer adıyla Renklerin Festivali ile kutluyorlar. Festival boyunca insanlar özgürlük ve eğlencenin tadını çıkarıyor ve renkli boyaları kendi üzerlerine sürdükten sonra diğer insanlara atıyor.

Albuquerque Geleneksel Balon Festivali (ABD): Dünyanın en büyük balon festivali olma özelliğini taşıyan Albuquerque Geleneksel Balon Festivali her yıl ABD’de düzenlenir. Festivale birçok farklı şekil ve boyuttan toplam 750 balon katılıyor. Dünyanın en büyük sıcak hava balonu festivali olan organizasyon ilk olarak 1972 yılında düzenlendi.

Burning Man (Nevada – ABD): Ağustos ayının son haftasında başlayan bir başka etkinlik de Burning Man festivalidir. Tüm dünyadan sanatçılar ve sosyal devrimciler bir hafta boyunca kurulan kentte, çölün sert koşullarına dayanarak, kendilerini ifade edebilecekleri kültürel etkinliklere katılıyorlar.

Kış Işık Festivali (Japonya): Japonya’nın Kuwana adasında bulunan botanik bahçede yapılan ve Kış Işık Festivali olarak dünyaca ünlü olan bu festival görenleri büyülüyor. Çevreye duyarlı bir etkinlik olmasından dolayı 7 milyonun üzerindeki LED ışık gün boyunca güneş enerjisiyle güç ihtiyacını karşılarken, bu şekilde festivalin çevre bilincinin etkinleşmesi amaçlanıyor.

Ateş Festivali (İskoçya): Avrupa’nın bilinen en büyük ateş festivali olarak bu etkinlik her yıl muhteşem gösterilere sahne oluyor. Etkinliğin sonuna doğru gerçek ebatlarında bir Viking gemisi ateşe veriliyor ve festival bu şekilde sona eriyor.

Garma Festival (Avustralya): Avustralya’nın yerli toplulukları tarafından (Aborjin) her yıl düzenlenen bu etkinlikte şarkılar söylenir, dans edilir.

Inti Raymi (Güneş Festivali – Peru): İspanyollar’ın gelişinden önce Peru’da yaşayan İnkalar’ın en önemli tanrılarından biri olan ateş tanrısı Inti’nin hatırlandığı festival, her sene 24 Haziran’da kutlanıyor. Festival boyunca Peru şehirleri, özellikle de Cusco sokak gösterileri, canlı müzik ve danslarla doluyor.

1775 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım